Termik santral taban cüruflarının sıcak asfalt betonu özelliklerine etkisi
Effect of thermal plant bottom ash on hot asphalt concrete properties
- Tez No: 901246
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARACASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünya nüfusunun hızla artmasıyla birlikte doğal kaynaklara olan talep giderek artmaktadır. Bununla beraber kullanılabilir kaynak rezervi her geçen gün azalmaktadır. Buna paralel olarak endüstriyel üretim, inşaat ve yıkımlar sonucunda pek çok farklı atık ortaya çıkmaktadır. Çevresel ve ekonomik açıdan endişe verici bir konu haline gelen bu atık malzemelerin depolanacağı alanlar da sorun oluşturmaktadır. Günümüzde birçok ülke bu tür atıkları yeniden kullanmanın ve dolayısıyla bunun neden olduğu ekonomik ve çevresel etkileri azaltmanın yollarını aramaktadır. Atık malzemeleri değerlendirmenin en yaygın yollarından biri, çok büyük miktarda malzeme kullanılan yol inşaatlarıdır. Atık malzemelerin yol yapım sektöründe kullanımı maliyet ve çevre açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma kapsamında ince agrega olarak termik santral taban cürufu içeren bitümlü sıcak karışımların asfalt betonunun performans özelliklerini nasıl ve ne ölçüde etkilediği incelenmiştir. Öğütme ve eleme teknikleri ile kırılıp parçalanan atık, 0,425 mm'lik elekten geçebilecek malzemeye dönüştürülmüştür. Daha sonra ince tane ağırlığının %25, %50, %75 ve %100'ü oranında karıştırılarak numuneler oluşturulmuştur ve bu numuneler Marshall tasarımına tabi tutulmuştur. Marshall tasarımına ilave olarak numuneler üzerinde dinamik-statik sünme testleri uygulanmıştır. Deney sonuçları değerlendirildiğinde ince agrega yerine termik santral taban cürufunun asfalt betonunda %25 oranında kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Termik santral taban cürufunun asfalt betonunda kullanılmasıyla çevre kirliliği önlenebilecek ve ülke ekonomisine katkı, çevre ve sürdürülebilir yaşamla ilgili olmak üzere pek çok fayda sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
The need for natural resources is growing along with the world population's fast rise. However, the available resource reserves are decreasing day by day. Parallel to this, many different types of waste are generated as a result of industrial production, construction, and demolitions. The areas where these waste materials will be stored, which has become a concern both environmentally and economically, are also problematic. Today, many countries are looking for ways to reuse this type of waste and thus reduce the economic and environmental impacts it causes. One of the most common ways of utilizing waste materials is road construction, where a very large amount of material is used. In terms of costs and the environment, waste material utilization is crucial in the road construction industry. This study examined the effects of bituminous hot mixes using thermal power plant floor slag as fine aggregate on the features of asphalt concrete's performance, additionally the amount to which these effects occur. The waste was crushed and shredded by grinding and sieving techniques and transformed into a material that could pass through a 0.425 mm sieve. Then, samples were formed by mixing 25%, 50%, 75% and 100% of the fine grain weight and these samples were subjected to Marshall design. In addition to the Marshall design, dynamic-static creep tests were applied to the samples. After analyzing the test findings, it was determined that bottom ash from thermal power plants may be substituted for fine aggregateabout 25 per cent of asphalt concrete. By using thermal power plant floor slag in asphalt concrete, environmental pollution can be prevented and many benefits, including contribution to the national economy, environment and sustainable living, can be achieved.