Bir cam fabrikasında operasyonel hataları önlemeye yönelik risk değerlendirme modeli uygulaması
Implementation of a risk assessment model to prevent operational defects in a glass factory
- Tez No: 901245
- Danışmanlar: PROF. DR. EZGİ AKTAR DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hata Türü ve Etkileri Analizi (Failure Mode and Effect Analysis-FMEA), işletmelerin üretim süreçlerinde ortaya çıkabilecek potansiyel hataları ve bu hataların neden olabileceği zararları belirlemeye yönelik sistematik bir yöntemdir. Bu analiz tekniği, hataların nedenlerini ve etkilerini inceleyerek, işletmelerin bu hataları önleyici tedbirler almasını sağlar ve böylece üretim süreçlerindeki aksaklıkları en aza indirir veya tamamen ortadan kaldırır. FMEA, ayrıca işletmelerin operasyonel maliyetlerini azaltırken, ürün ve hizmet kalitesini artırmada da önemli bir rol oynar. Çalışmada, cam üretim proseslerinden biri olan pres üretim için proses FMEA yapılmıştır. Analiz sonucunda, olası hata türleri tanımlanmıştır. Yapılan FMEA sonuçlarına göre kontrol planı revize edilmiştir. Pres üretim prosesi ile üretilen bir ürüne ait şekillendirme kaynaklı hatalar için mevcut durum analiz edilmiştir. Üretim kaybına neden olan hataların başlıca kök nedeni olan, damla ağırlığı değişiminin kontrol altına alınabilmesi için sistem entegrasyonu planlanmıştır. Damla ağırlığı ölçüm ekipmanı ve ölçümcü güvenilirliğini ölçmeye yönelik Ölçüm Sistemleri Analizi (Measurement System Analysis-MSA) çalışması ve ağırlık dağılımının yeterliliğini ölçmeye yönelik İstatistiksel Süreç Kontrolü (Statistical Process Control-SPC) çalışmaları yapılmıştır. Damla pozisyonu, sıcaklığı ve ağırlığı kaynaklı hata oranını azaltmaya yönelik, otomatik ağırlık ölçüm sistemi kurulumu ve entegrasyonu planlanmıştır. Damlaya ait parametrelerin kontrol altında tutulmasıyla birlikte, kalitesizlik maliyetleri ile ıskarta oranlarının azaltılması ve işgücünde optimizasyon sağlanması hedeflenmiştir. Otomatik ağırlık ölçüm sistemi entegrasyonu sonrası damla ağırlıklarına ait veriler için istatistiksel süreç kontrolü çalışması tekrarlanmış, hata oranları dağılımı analiz edilmiştir. Damla ile ilgili parametreler kontrol altına alındığında, ıskarta oranlarında ve kalitesizlik maliyetlerinde azalma olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Failure Mode and Effects Analysis (FMEA) is a systematic method for identifying potential failures in production processes and the damages these failures may cause. This analytical technique examines the causes and effects of failures, enabling to take preventive measures to minimize or completely eliminate disruptions in production processes. FMEA also plays a crucial role in reducing operational costs while enhancing the quality of products and services. In this study, a process FMEA was conducted for press production, which is one of the glass production processes. As a result of the analysis, potential failure modes were identified. Based on the FMEA results, the control plan was revised. The current situation for forming-related defects in a product produced by the press production process has been analyzed. To control the main root cause of production losses, which is the variation in gob weight, system integration was planned. A Measurement Systems Analysis (MSA) was conducted to assess the reliability of the gob weight measurement equipment and the measurers, along with Statistical Process Control (SPC) studies to measure the adequacy of the weight distribution. An automatic gob weight measurement system was planned to be installed and integrated to reduce the error rate caused by gob position, temperature, and weight. By keeping the parameters of the gob under control, the aim was to reduce quality costs, scrap rates, and optimize the workforce. After the integration of the automatic gob weight measurement system, statistical process control studies were repeated for the data on gob weights, and the distribution of error rates was analyzed. It was observed that when the parameters related to the gob were controlled, there was a reduction in scrap rates and quality-related costs.