Eskişehir fayı Sultandere segmentinin holosen aktivitesi
Holocene activity of the Eskişehir fault- Sultandere segment
  1. Tez No: 901251
  2. Yazar: DENİZ SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Eskişehir Fayı, Bilecik ili Bozuyük ilçesi Erikli mahallesinden batı-güneybatı yönünde Eskişehir ili Odunpazarı ilçesi Türkmentokat mahallesine kadar uzanan, yaklaşık 78 km uzunluğunda sağ yanal doğrultu atımlı bir faydır. Fay genel olarak doğrultuları B−D ve BKB−DGD gidişli, deprem üretme potansiyeline sahip 4 farklı segmentten meydana gelmektedir. Bu çalışmada Eskişehir Fayı'nın en doğuda bulunan ve yaklaşık 20 km uzunluğa sahip Sultandere Segmenti detaylı jeolojik-jeomorfolojik arazi çalışmaları ile incelenmiş, segmentin Holosen aktivitesi açılan paleosismolojik hendekler yardımıyla araştırılmıştır. Sultandere Segmenti üzerinde yapılan çalışmalar fay boyunca güncel dere yataklarında sağ yanal yerdeğiştirmeye ait izlerin varlığını ve genç morfoloji kontrollü çizgisellikleri ortaya koymuştur. Fay kazıları, Holosen çökelleri içerisinde mevcut uzanım boyunca tekrarlanan depremlerin varlığını göstermiştir. Mevcut arazi gözlemleri ile birlikte değerlendirildiğinde, elde edilen paleosismoljik veriler Eskişehir Fayı Sultandere Segmentinin 6 ve üzeri büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahip sağ yanal doğrultu atımlı bir aktif fay olduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Eskişehir Fault is a right-lateral strike-slip fault, approximately 78 km long, extending from Erikli (Bilecik) in a west-southwest direction to Türkmentokat (Eskişehir). The fault generally consists of 4 different segments with W−E and WNW−ESE directions, with earthquake generating potential. In this study, the Sultandere Segment, located in the easternmost part of the Eskişehir Fault and approximately 20 km long, was examined with detailed geological-geomorphological field studies, and the Holocene activity of the segment was investigated with the help of paleoseismological trenches. Studies on the Sultandere Segment revealed the presence of traces of right-lateral displacement in the current stream beds along the fault and young morphology-controlled lineaments. Fault excavations showed the presence of repeated earthquakes along the current extension within the Holocene sediments. When evaluated together with the existing field observations, the obtained paleoseismological data prove that the Sultandere Segment of the Eskişehir Fault is a right-lateral strike-slip active fault with the potential to produce earthquakes of magnitude 6 and above.