Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi lisans programlarında yürütülen akreditasyon süreci ve sürecin yansımaları
Accreditation process and its reflections on undergraduate programs at Burdur Mehmet Akif Ersoy University Faculty of Education
- Tez No: 901271
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Çalışmanın amacı Öğretmenlik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği tarafından Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik, İngilizce ve Sınıf Öğretmenliği lisans programlarında yürütülen program değerlendirme ve akreditasyon sürecinin nasıl gerçekleştiğini ve öğretmen yetiştirme lisans programlarına yönelik yansımaların neler olduğunu eğitim programı değerlendirme çerçevesinde tanımlamaktır. Çoklu durum çalışması olarak tasarlanan bu araştırmada anket yoluyla nicel veriler de toplanmış ve bu bağlamda araştırmada aynı zamanda karma yöntem yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmanın Çalışma gruplarını lisans programlarında görev yapan öğretim elemanları, yönetici ve idari personeller ile öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın nitel verileri görüşme, gözlem, doküman incelemesi, nicel verileri ise anket kullanılarak elde edilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formları, gözlem formu, anket formu kullanılarak elde edilmiştir. Nitel veriler betimsel olarak analiz edilmiş ve çalışma sonunda“akreditasyon süreci”ve“yansımalar”olmak üzere iki ana tema ve altı alt temaya ulaşılmıştır. Nicel veriler betimsel olarak analiz edilmiş ve çalışma sonunda frekans ve yüzdeleri kullanılarak açıklanmış ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda birinci alt problem olan program değerlendirme ve akreditasyon sürecinin nasıl gerçekleştiğine yönelik olarak lisans programında uygulamalar açısından bir değişiklik olmamakla birlikte, öğretim elemanları, öğrenciler ve idari personelin yeterince bilgilendirilmemesinden kaynaklı akreditasyonun faydalarının tam olarak ortaya çıkmadığı, bu bilgi eksikliğinin ise sürece ilişkin olumsuz etkileri olduğu görülmüştür. İkinci alt problemde program değerlendirme ve akreditasyon sürecinin yansımalarına yönelik olarak lisans programlarına olumlu yönde yansımaları olmakla birlikte, yansımanın öğretim elemanları ve öğrencilerin çoğunluğu tarafından fark edilecek düzeyde olmadığından beklenen düzeyde gerçekleşmediği belirlenmiştir. Bununla birlikte yansımaların akreditasyon uygulamalarında iletişim sorunu, sürecin faydasına ilişkin herhangi bir dönütün olmaması, değerlendiricilerin yaklaşımı, mevcut görevlerin yanı sıra fazladan görevlerin verilmesi ve kanıt toplamada evrak yoğunluğu ile iş yükünün artması gibi sorunların ortaya çıktığı belirlenmiştir. Bağımsız bir dış kurum tarafından uzmanlar tarafından yapılan değerlendirilme çalışmasının biçimsel olarak uzman yönelimli değerlendirme yaklaşımı özelliği taşımasına karşın gerçekleşen uygulamalar ve yapılan değerlendirmelerin uzman yönelimli yaklaşımla örtüşmeyen noktalarının olduğu saptanmıştır. Araştırma sonunda kurumlara ve araştırmacılara çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to describe reflections of the curriculum evaluation and accreditation process and to define how this carried out, which was administered by Association for Evaluation and Accreditation of Teacher Education Programs in Elemantary Mathematics, English Language Teaching and Classroom Teaching undergraduate programs at Burdur Mehmet Akif Ersoy University Faculty of Education towards teacher education undergraduate programs. This research, designed as a multiple-case study, quantitative data were also collected through a survey and in this context, a mixed method approach was also used in the research. The study groups comprised of instructors, administrative staff employed in undergraduate programs and undergraduate students. The qualitative data of the research were obtained through interviews, observations, document review, and the quantitative data were obtained through survey. Data were obtained using semi-structured interview forms, observation forms, and survey forms. The qualitative data were analyzed descriptively and at the end of the study, two main themes and six sub-themes were reached, namely“accreditation process”and“reflections”. Quantitative data were analyzed descriptively and explained and interpreted using frequencies and percentages at the end of the study. As a result of the research, it was observed that although there was no change in the applications in the undergraduate program, the benefits of accreditation were not fully realized due to the lack of sufficient information of the teaching staff, students and administrative staff, and this lack of information had negative effects on the process. Regarding the other result, the reflection was not realized at the expected level because it was not at a level that would be noticed by the majority of the faculty members and students. The reflections have caused problems such as communication problems in accreditation practices, lack of any feedback on the benefits of the process, the attitudes of the evaluators, creating extra duties besides existing responsibilities, and the increase in the workload due to the density of documents in evidence collection. Though the accreditation process has the formal characteristic of an expert-oriented approach in which the evaluation is performed by an independent external body and experts, it was pointed out that the practices and evaluations conducted did not align with the expert-oriented approach in several aspects. The study concluded with the development of a variety of recommendations for the researchers and the institutions.