Lisans düzeyinde ses eğitimi verilen mesleki müzik eğitimi kurumlarında piyano eşlik durumunun incelenmesi
Vocational music education with voice education at undergraduate level investigation of the piano accompanying status in institutions
  1. Tez No: 772823
  2. Yazar: DENİZ AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE SEVAL KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de lisans düzeyinde ses eğitimi verilen mesleki müzik eğitimi kurumlarında aktif olarak piyano eşliği kullanılıp kullanılmadığı, görev yapmakta olan ses eğitimi /şan, piyano/piyano eşlik öğretim elemanları görüşleri ışığında tespit edilerek kurumlar bazında ortak yanların ve farklılıkların neler olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Nitel yöntemle yürütülen çalışmada, görüşme tekniği kullanılarak, alt problemlere bağlı olarak, verilere, öğretim elemanları görüşleri ışığında ulaşılmış olup, düzenlenen veriler içerik analizi yapılarak işlenmiş ve piyano eşliği kullanımının ses eğitimine olan katkısı tespit edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu; 2011-2012 öğretim yılı bahar dönemi olmak üzere, Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölümleri Opera/Şan Anasanat dalı ve Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim dalı lisans programlarında aktif olarak görev yapmakta olan toplamda 32 ses eğitimi/şan, piyano/piyano eşlik/korrepetitör öğretim elemanından oluşmaktadır. Araştırma sonucunda; piyano eşlikli ses eğitiminin, ses eğitimi alan öğrencilere ve öğretim sürecinde aktif olan öğretim elemanlarına piyano eşliğinin önemi açısından katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, vocational music education, which is given at undergraduate level in Turkey, was used in the institutions, there are voice training/singing, piano/piano accompaniment instructors who work in the light of their opinions, a due diligence on whether piano accompaniment is actively used to do this, by determining what are the comon sides and differences based on institutions, the situation it is intended to reveal. In the study conducted by qualitative method, interview technique using, depending on the subproblems, data, in the light of the opinions of teaching staff the data has been reached, the edited data has been processed by content analysis and the piano accompaniment has been the contrubition of its use to voice education has been determined. Th study group of the study; 2011- fort he spring semester of the 2012 academic year, the State Conservatory of Performing Arts Departments of Fine Arts Education. It is actively working in the undergraduate programs of the Department of Music Education in total, 32 voice training/ singing piano/piano accompaniment/accompaniment teachers from consists of. As a result of research, it was found that piano-accompaniment voice training provides students with and contribution to the teaching staff who are active in the teaching process in terms of the importance of piano accompaniment and it is aimed to provide.