Tefsir literatürü bağlamında Ra'd Sûresinin tefsiri
Exegesis of Surah Ra'd in the context of tafsir literature
- Tez No: 901322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİHAN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
“Tefsir Literatürü Bağlamında Ra'd Sûresinin Tefsiri”başlıklı bu tezin amacı, Ra'd sûresinin tefsir literatürü bağlamında incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Ra'd sûresinde; Allah'ın varlığı, birliği, kudretinin aklî delillerle ispatı, peygamberlik, vahyin ve Kur'ân'ın hak oluşu, yeniden dirilme, hesap verme, cennet ve cehennem, samimi müminlerin özellikleri, müşriklerin bazı iddiaları, bu iddialara verilen cevaplar, birçok ahlakî konu ve gök cisimlerindeki düzen konuları yer almaktadır. Çalışmada klasik ve çağdaş tefsir kaynaklarında Ra'd sûresinin muhtevasına dair yer alan tefsir yorumları mukayeseli olarak ele alınmış; bu yorumların benzer ve farklı yanlarına dikkat çekilmiştir. Bu bağlamda sûrede öne çıkan 'Amed, 'Arş, Tûbâ vb. gibi bazı kelimeler ve kavramlar öncelikli olarak izah edilmiştir. Daha sonra sûrenin muhtevasının incelenmesine geçilmiştir. Sûrenin ana konularını oluşturan vahiy, arş'a istivâ, evrendeki düzen, yeniden diriliş, tevhîd, Hz. Muhammed'in peygamberliğinin isbatı konuları, tefsir literatüründeki rivayetler ve yorumlar dikkate alınarak açıklanmıştır. Âyet sırası takip edilerek başlıklara ayrılan bölümde; konu bütünlüğü göz önünde bulundurularak gerek sûre içinde gerekse farklı sûrelerde bulunan aynı konudaki âyetler birlikte ele alınmaya çalışılmıştır. Son olarak göklerin direksiz oluşu, canlıların çiftler halinde yaratılması, yeryüzünün etrafından eksiltilmesi gibi Ra'd sûresinde bilimselci tefsire konu olan hususlarda ortaya koyulan bazı yaklaşımlara yer verilerek bunlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis“Exegesis of Surah Ra'd in the Context of Tafsir Literature”(Ra'd meaning“thunderstorm”) is aimed to analyse and review surah Ra'd within the framework of exegetical literature. The Ra'd surah covers a wide range of topics, including the existence, unity, and power of Allah, as well as prophetic commentary, the veracity of revelation and the Qur'an, resurrection, reckoning, heaven and hell, the qualities of true believers, some of the polytheists' claims and their refutations, numerous ethical questions, and the configuration of the celestial bodies. This study compares and contrasts the exegetical readings of surah al-Ra'd's content from classical and modern exegetical sources, highlighting their similarities and discrepancies. In this context, first, some of the surah's most important terms and ideas—such as 'Amed, 'Arsh, Tûbâ, etc.—are elucidated. The surah's content is analyzed afterwards. The exegetical literature provides a description of the major themes of the surah, including revelation, the ascension to the throne, the order in the cosmos, resurrection, tawhīd and the evidence supporting the prophetic status of Muhammad. The verses on the same issue in the surah and in various surahs are attempted to be addressed together in this part, which is separated into headings by following the verse sequence, while keeping in mind the subject's integrity. Finally, particular methods to scientific exegesis in surah al-Ra'd are reviewed, including the pillar-free structure of the sky, the evolution of living creatures in pairs, and the earth's decrease from its surrounds.