Öğretmen adaylarının bilgi işlemsel düşünme becerileri ile teknolojik pedagojik içerik bilgileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between preservice teachers' computational thinking skills and technological pedagogical content knowledge
- Tez No: 901323
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmada öğretmen adaylarının BİD ile TPİB arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma modeli olarak tarama ve korelasyon kullanılmıştır. Araştırma evrenini 2022-2023 öğretim yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenimi gören 3319 öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmada uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Örneklem 393 öğretmen adayından oluşmaktadır. Veri toplama araçlarını kişisel bilgi formu, bilgi işlemsel düşünme ölçeği ve teknolojik pedagojik içerik bilgi ölçeğinden oluşmaktadır. Analiz sonucunda öğretmen adaylarının BİD ile TPİB orta düzeyde bulunmuştur. Öğretmen adaylarının BİD becerilerinin cinsiyete, bölüme ve teknoloji kullanım seviyelerine göre anlamlı farklılıklar gözlemlenirken, sınıf ve yaş göre anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Erkeklerin BİD beceri puanları, kadınlara göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, Sınıf öğretmenliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği ve Türkçe öğretmenliği arasında; İlköğretim Matematik öğretmenliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri öğretmenliği ile Türkçe öğretmenliği arasında anlamlı farklılıklar görülmüştür. Ayrıca, teknoloji kullanımı başlangıç düzeyinde olanların BİD becerileri puanları, orta düzeyde olanlara göre anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür. Öğretmen adaylarının TPİB puanlarında yaş, cinsiyet, bölüme ve teknoloji kullanım seviyelerine göre anlamlı farklılıklar gözlemlenirken, sınıf değişkenine göre anlamlı bulunamamıştır. Öğretmen adaylarının TPİB puanları 17-22 yaş gruplarında, 25-48 yaş grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca erkek öğretmen adaylarının TPİB puanları, kadınlara göre daha yüksek bulunmuştur. Aynı zamanda Sınıf öğretmenliği ile Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri öğretmenliği ve Türkçe öğretmenliği arasında, Kimya öğretmenliği ile Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri öğretmenliği ve Türkçe öğretmenliği arasında anlamlı farklılıklar görülmüştür. Teknoloji kullanımı ileri seviye olanların TPİB puanlarının, orta seviyede olanlara göre yüksek görülmüştür. Ayrıca öğretmen adaylarının BİD becerileri ile TPİB puanları arasındaki ilişkinin orta düzeyde ve pozitif yönde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study explores the relationship between pre-service teachers' computational thinking (CT) skills and their technological pedagogical content knowledge (TPACK). Utilizing a screening and correlation model, the research focuses on 3,319 pre-service teachers from Çanakkale Onsekiz Mart University's Faculty of Education during the 2022-2023 academic year, with a sample of 393 selected through appropriate sampling. Data were collected using a personal information form, a CT scale, and a TPACK scale. The analysis indicates a moderate positive correlation between CT and TPACK skills. CT scores differed significantly based on gender, department, and technology use level, but not by class year or age. Male participants outperformed females in CT, with notable differences among departments, particularly between Classroom Teaching, Computer Education and Instructional Technology (CEIT), and Turkish Teaching. Pre-service teachers classified as beginner technology users exhibited significantly different CT scores compared to those with intermediate skills. TPACK scores also showed significant differences based on age, gender, department, and technology use level, but not by class year. Specifically, TPACK scores were higher for the 17-22 age group compared to the 25-48 group, and male participants scored higher than females. Additionally, significant departmental differences were found, with advanced technology users achieving notably higher TPACK scores than intermediate users. Overall, the level of technology use is a crucial factor influencing both CT and TPACK skills, revealing a moderate positive correlation between these competencies among pre-service teachers.