Özel eğitim kurumları ve devlet okullarındaki özel sınıflarda görev yapan öğretmenlerin öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilerine ilişkin uygulamaları
Practices of teachers working in special education institutions and special classes in public schools about their students with learning difficulties
- Tez No: 901331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ARCAGÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada özel eğitim kurumları ve devlet okullarında bulunan özel sınıflarda görev yapmakta olan öğretmenlerin öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilere yönelik uygulamalarını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın nicel kısmı tarama modeli ile yürütülmüştür. Nicel adımda evreni 2023-2024 öğretim yılı içerisinde Çanakkale il merkezindeki özel eğitim kurumları ile devlet okullarında bulunan özel sınıflarda görev yapmakta olan öğretmenler ile Çanakkale Rehberlik Araştırma Merkezi'nde görev yapan müdürler oluşturmuştur. Nicel adımda araştırmanın örneklem grubunu seçkisiz yolla belirlenen 98 öğretmen ve 2 müdür oluşturmuştur. Nitel kısımda ise olgu bilim deseni kullanılmıştır. Nitel adımda çalışma grubu ise Çanakkale il merkezindeki özel eğitim kurumları ile devlet okullarında bulunan özel sınıflarda görev yapmakta olan 29 öğretmenden oluşmuştur. Nicel verilerin normal dağılım göstermemesi sebebiyle analizlerde Mann- Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Ek olarak verilerden elde edilen bulgular ile ilgili frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (X) ile Standart Sapma (Ss) değerleri hesaplanmıştır. Nitel analizlerde ise tematik kodlama yapılmış ve görüşlerden elde edilen bulgular kod ve temalara dönüştürülmüştür. Sonuç olarak özel eğitim kurumları ve devlet okullarındaki özel sınıflarda görev yapan öğretmenlerin öğrenme güçlüğü çeken öğrencileri tanılamada, yerleştirme – izlemede ve kaynaştırmada bazı değişkenler açısından (çalıştığı kurum, branş ve tercih nedeni) anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Nitel verilerden elde edilen sonuçlara göre ise özel eğitim kurumları ve devlet okullarındaki özel sınıflarda görev yapan öğretmenlerin derse hazırlık aşamasında öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilere yönelik farklı etkinlikler yürüttükleri belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin ders sırasında bu öğrencilere yönelik farklı sayıda ve türde etkinlikler yürüttükleri ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin bir bölümünün öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilerin bireyselleştirilmiş eğitim planındaki kazanımları yeterli düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the applications of teachers working in private classrooms in private education institutions and public schools for students with learning difficulties. Scanning model was used in the quantitative part of the research. The universe of the quantitative step of the research is composed of teachers working in private classes in public schools and public schools in Çanakkale city center during the 2016 -2017 academic year and principals working in Guidance Research Center. The sample of the quantitative step consisted of 98 teachers and 2 principals who were randomly selected.The qualitative step of the research is phenomenology method. The sample of the qualitative step is composed of 29 teachers working in private classrooms in private schools and public schools in Çanakkale city center. Since the quantitative data did not show normal distribution, Mann- Whitney U and Kruskal Wallis tests were used in the study. In addition, frequency (f), percentage (%), arithmetic mean (X) and Standard Deviation (Ss) values were used.Qualitative data of the research were analyzed by thematic coding and converted into codes and Themes. Significant differences were determined in terms of some variables (institution, branch and reason of preference) in identifying, placement - monitoring and inclusion of students with learning difficulties in private classes in private education institutions and public schools. According to the findings obtained from qualitative data, it was determined that teachers working in private classes in private education institutions and public schools carried out different activities for students with learning difficulties during the preparation of the course. However, it was determined that the teachers carried out different types and types of activities for these students during the course. It was revealed that some of the teachers considered that the students who had learning disabilities had sufficient gains in the individualized education plan