Ortaokul öğrencilerinin matematik odaklı risk almalarının ve akılcı olmayan inançlarının üstbilişsel farkındalıkları bağlamında incelenmesi
Investigating secondary school students' mathematics-related risk-taking and irrational beliefs relation to their metacognitive awareness
- Tez No: 901330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin matematik odaklı akademik risk almalarını, matematiğe yönelik akılcı olmayan inançlarını ve üstbiliş farkındalık düzeylerini belirleyerek birbirlerine etkisini yordama gücü ve çeşitli değişkenlerle ilişkisinin ortaya çıkararak incelemesi amaçlanmıştır. Araştırma modeli, betimsel ve ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Bu araştırmanın örneklemini İstanbul ili Arnavutköy ilçesi ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubunu İstanbul ili, Arnavutköy ilçesinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı 4 adet devlet okulunda eğitim gören 979 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma için gerekli veriler katılımcılara uygulanan anket yoluyla elde edilmiştir. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Matematik Odaklı Risk Alma Ölçeği, Matematiğe Yönelik Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği ve Çocuklar için Üst Bilişsel Farkındalık Ölçeği (B Formu) aracılığıyla toplanmıştır. Kişisel bilgi formunda cinsiyet, sınıf, matematik başarı puanı ve anne-baba eğitim durumu gibi demografik özellikleri ölçen sorular yer almaktadır. Katılımcıların ölçeklere ait görüşlerinin güvenilirliği Cronbach's Alpha güvenilirlik katsayısıyla belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin üstbilişsel farkındalık, matematik odaklı akademik risk alma ve matematiğe yönelik akılcı olmayan inançlarının ortalama düzeyde olduğu görülmüştür. Araştırma verileri değerlendirildiğinde; matematik odaklı risk almanın ve matematiğe yönelik akılcı olmayan inançların üstbilişsel farkındalığı yordadığı (%27.5 ve %26) sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre; eğitim programları ve öğretim uygulayıcılarının öğrencilerin üstbiliş farkındalıklarını arttırıcı etkinlikler tasarlaması ve uygulaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine secondary school students' mathematics-oriented academic risk taking, irrational beliefs about mathematics, and metacognitive awareness levels by determining their predictive power and their relationship with various variables. The research model was designed according to the descriptive and relational survey model. The sample of this research consists of secondary school students in Arnavutköy district of Istanbul province. The study group consists of 979 secondary school students studying in 4 public schools affiliated to the Ministry of National Education in Arnavutköy district of Istanbul province. The necessary data for the research were obtained through a questionnaire applied to the participants. The data were collected through Personal Information Form, Mathematics Focused Risk Taking Scale, Irrational Beliefs Scale for Mathematics, and Metacognitive Awareness Scale for Children (Form B). The personal information form included questions measuring demographic characteristics such as gender, grade, math achievement score, and parental education level. The reliability of the participants' views on the scales was determined by Cronbach's Alpha reliability coefficient. According to the results of the study, it was seen that students' metacognitive awareness, mathematics-oriented academic risk taking and irrational beliefs towards mathematics were at an average level. When the research data were evaluated, it was concluded that mathematics-oriented risk taking and irrational beliefs about mathematics predicted metacognitive awareness (27.5% and 26%). According to the results of the study, it is recommended that curriculum and instruction practitioners design and implement activities that increase students' metacognitive awareness.