TTK MD.208 uyarınca hakim şirketin azınlığın paylarını satın alma hakkı
Squeeze-out right in accordance with TCC Art.208
- Tez No: 901338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
“TTK md.208 Uyarınca Hâkim Şirketin Azınlığın Paylarını Satın Alma Hakkı”başlıklı tezimizin konusunu 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 208'inci maddesinde düzenlenen satın alma hakkı oluşturmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde satın alma hakkının tanımı, hukuki niteliği ve düzenlenme amacı açıklanmış ve Türk Hukukunda yer alan benzer düzenlemeler karşılaştırılmalı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde satın alma hakkının koşulları açıklanmış ayrıca madde özelinde değerlendirme yapılmıştır. Son olarak üçüncü bölümünde satın alma hakkının kullanılmasında usul ve satın alma hakkının hükümleri açıklanmıştır. Bununla birlikte mülkiyet hakkına ilişkin değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis titled“Squeeze-Out Right In Accordance With TCC Art.208”is the right to purchase regulated in article 208 of the Turkish Commercial Code No. 6102. In the first chapter of our study, the definition, legal characteristics and purpose of regulation of squeeze-out right are explained and similar regulations in Turkish Law examined in a comparative way. In the second chapter of our study, the conditions of squeeze-out right were explained and an item-specific evaluation was made. Finally, in the third chapter, the procedure for exercising squeeze-out right and the provisions of the squeeze-out right are explained. In addition to this, an evaluation has been made regarding the property right.