Uluslararası hukuk bağlamında Avrupa'da yapay zekaya ilişkin düzenlemeler ve kişisel verilerin korunması
Regulations on artificial intelligence and protection of personal data in Europe in the context of international law
  1. Tez No: 901337
  2. Yazar: SULTAN EBRAR ATALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, uluslararası hukuk bağlamında Avrupa'da yapay zekaya (YZ) ilişkin düzenlemelerin, kişisel verilerin korunması üzerindeki etkilerini incelemektedir. Yapay zeka, büyük veri analizi ile çalışarak, kişisel verilerin işlenmesinde önemli değişiklikler meydana getirmekte ve bu durum, mevcut hak temelli yaklaşımların yeterliliğini sorgulamayı gerektirmektedir. Çalışma, geleneksel hak temelli yaklaşımın yapay zekanın karmaşık ve dinamik yapısı karşısında yetersiz kaldığını ve bu nedenle kişisel verilerin korunmasında belirsizlikler doğurduğunu savunmaktadır. Tez, risk temelli yaklaşımların bu belirsizlikleri giderip gideremeyeceğini ve yapay zeka teknolojilerinde kişisel verilerin korunmasını sağlayıp sağlayamayacağını değerlendirmektedir. Araştırma kapsamında, Avrupa'daki yapay zeka düzenlemeleri ve bu düzenlemelerin uluslararası hukuk bağlamında kişisel verilerin korunmasına etkileri ele alınmakta; sonuç olarak, risk temelli yaklaşımların yeterliliği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of artificial intelligence (AI) regulations in Europe on the protection of personal data within the context of international law. AI operates through big data analysis, leading to significant changes in personal data processing, which necessitates questioning the adequacy of traditional rights-based approaches. The study argues that the traditional rights-based approach is insufficient in the face of the complex and dynamic nature of AI, resulting in uncertainties in personal data protection. The thesis evaluates whether risk-based approaches can address these uncertainties and ensure the protection of personal data in AI technologies. The research explores AI regulations in Europe and their effects on personal data protection within the framework of international law, ultimately discussing the sufficiency of risk-based approaches.