Rusya'da İslam'ın kurumsallaşması: Müslüman dini idareler örneği
The institutionalization of Islam in Russia: The case of Muslim religious organizations
  1. Tez No: 901354
  2. Yazar: ELİF UYSAL DURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU SUNAR CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışma, Rusya'da İslam'ın kurumsallaşma sürecinin Müslüman Dini İdareler üzerinden nasıl şekillendiğini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Dini İdarelerin kurumsal yapılarını analiz edebilmek için nitel yönteme başvurularak, Rusya'daki Müslüman Dini İdareler ile saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Rusya'da aktif olarak çalışan ve öne çıkan beş Dini İdarenin temsilcileri ile yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat yapılmıştır. Mülakatlardan elde edilen bulgular literatür ile kıyaslamalı olarak ele alınmıştır. Çalışmada elde edilen sonuç; Müslüman Dini İdarelerin, Rusya'nın tarihsel süreçte gelişen İslam yaklaşımı ile, kendine özgü bir kurumsal yapıya sahip olduğudur. Bu yapılar günümüzde Devletten bağımsız birer kuruluş olmalarına rağmen sivil toplum örgütü gibi çalışmamaktadırlar. Devletle yakın ilişkiler içerisinde faaliyetlerini sürdüren bir kurumsal kimliğe sahiptirler. Dini İdareler, Müslümanlar ile Rusya Devleti arasında resmi ve meşru aracı kurumlar olarak; Bir tarafta Rusya Müslümanlarının temsilcileri olma görevini üstlenirken, diğer tarafta Rusya Devletinin, Müslümanları kontrol etme ve İslam Dünyasında Rusya'yı temsil etme görevini yerine getirmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine how the institutionalization process of Islam in Russia is shaped through Muslim Religious Administrations. In order to analyze the institutional structures of Religious Administrations, a qualitative methodology was used and fieldwork was conducted with Muslim Religious Administrations in Russia. Semi-structured in-depth interviews were conducted with representatives of five prominent and active Religious Administrations in Russia. The findings of the interviews were analyzed in comparison with the literature. The conclusion of the study is that Muslim Religious Authorities have a unique institutional structure as a result of Russia's historically evolving approach to Islam. Although these structures are independent from the state today, they have an institutional identity that carries out its activities in close relations with the state rather than a non-governmental organization. Religious Administrations, as official and legitimate intermediary institutions between Muslims and the Russian State, fulfill the task of being the representatives of the Muslims of Russia on the one hand, and on the other hand, they fulfill the task of the Russian state to control Muslims and represent Russia in the Islamic World.