Ebü'l-Yüsr el-Pezdevî'nin 'Usûlü'd-Dîn' adlı eserinde İslam mezhepleri
Islamic sects in Ebü'l-Yüsr el-Pezdevî's work named 'Usûlü'd-Dîn'
  1. Tez No: 901362
  2. Yazar: MUSTAFA CİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma, Hanefî-Mâtürîdî kelamcısı Ebü'l-Yüsr Muhammed el-Pezdevî'nin (421-493/1030-1100) Usûlü'd-Dîn adlı eserinde ele aldığı mezhepleri konu edinmektedir. Pezdevî yazdığı eserlerle, yetiştirdiği öğrencilerle Hanefî-Mâtürîdî kelamının şekillenmesine önemli katkılarda bulunmuştur. Usûlü'd-Dîn adlı eseri mezhepler hakkında farklı ve detaylı bilgiler vermektedir. Bu açıdan Pezdevî Mezhepler Tarihi alanında incelenmeyi hak etmektedir. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Pezdevî'nin yaşadığı dönem ve coğrafya, hayatı, eserleri, Usûlü'd-Dîn'in kaynakları ve Pezdevî'nin mezhebi kimliği ele alınmıştır. İkinci bölümde Pezdevî'nin Ehl-i Sünnet'e bakışı, Eş'arîlik, Küllâbiyye ve Ehl-i Hadîs gibi fırkalara yaklaşımı değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde Pezdevî'nin ehl-i bid'at saydığı; Mu'tezile/Kaderiyye, Şîa/Râfiza, Hâricîler, Cebriyye, Mürcie, Mücessime/Müşebbihe ve Sûfî fırkalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the madhhabs discussed by the Hanafi-Māturīdī theologian Abū al-Yusr Muhammad al-Pazdawī (421-493/1030-1100) in his work Usūl al-Dīn. Al-Pazdawī made significant contributions to the shaping of Hanafī-Māturīdī theology with his works and the students he raised. His work Usūl al-Dīn gives different and detailed information about the madhhabs. In this respect, al-Pazdawī deserves to be studied in the field of the History of Madhhabs. The study consists of an introduction and three chapters. In the first chapter, the period and geography in which al-Pazdawi lived, his life, his works, and the sources of Usūl al-Dîn and al-Pazdawî's madhhab identity are discussed. In the second chapter, al-Pazdawî's view of Ahl al-Sunnah and his approach to the Ash'arite, Kullābiyya, and Ahl al-Hadith movements were evaluated. In the third part, the following groups were analyzed: Mu'tazila/Kaderiyya, Shī'a/Rāfiza, Khāricīs, Jabriyya, Murjiyya, Mujasimah/Mushabbiheh, and Sufis, which al-Pazdawī considered as Ahl al-bidāt.