COVİD-19 salgınının Türkiye'deki imalat sektörünün performansı üzerindeki etkileri
The impact of the COVID-19 pandemic on the performance of the manufacturing sector in Turkiye
  1. Tez No: 901361
  2. Yazar: SİBEL BAŞAK KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HEPŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmada Türkiye'de 2020 yılının Mart ayında başlayan Covid-19 salgınının imalat sektörüne olan etkilerini incelemek üzere, TCMB ve TÜİK'in ortak bir çalışma ile oluşturduğu Sektör Bilançoları İstatistikleri'nden faydalanılarak, imalat sektöründe yer alan 23 alt sektörün finansal performansları Geliştirilmiş Entropi Temelli Topsis Yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bu kapsamda alt sektörlerin 2019, 2020, 2021 ve 2022 yıllarına ait finansal tablolarından elde edilen 13 finansal oran çalışmaya dahil edilmiştir. Ayrıca sektörlerin varlık ve kaynak yapıları ile ekonomik faaliyetleri hakkında genel bilgiler sunabilmek adına 2015 – 2022 yıllarına ilişkin finansal yapıları incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları genel hatları ile değerlendirildiğinde, eczacılık sektörü ile motorlu kara taşıtları vd. imalatı sektörlerinin inceleme dönemlerinde hem istikrar, hem de yüksek performans sergilemeleri bakımından nispeten daha başarılı oldukları görülmektedir. Mücevherat ve müzik aletleri üretimi gibi sektörleri kapsayan diğer imalatlar, elektrikli teçhizatlar ve tekstil ürünleri imalatı sektörleri inceleme dönemlerindeki en iyi performanslarını pandeminin en etkili olduğu yıl olan 2020'de sağlamışlardır. Giyim eşyaları imalatı ile gıda imalatı sektörlerinin sıralaması ise pandemi ile birlikte düşüş göstermiş ve ardından tekrar toparlanmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, to examine the impact of the Covid-19 pandemic, which started in March 2020 in Turkey, on the manufacturing sector, the financial performances of 23 sub-sectors in the manufacturing sector were evaluated with the Improved Entropy-Weighted Topsis Method by utilizing the“Sector Balance Sheets”created by the TCMB and TUIK in a joint study. In this context, 13 financial ratios obtained from the financial statements of the sub-sectors for 2019, 2020, 2021 and 2022 were included in the study. In addition, to provide general information about the assets and liabilities statement structures and economic activities of the sectors, the financial structures of the Sector Balance Sheets for the years 2015 - 2022 were analyzed. The overall results of the study show that the pharmaceuticals sector and the manufacture of motor vehicles, etc. sectors were relatively more successful in terms of both stability and high performance in the review periods. Other manufacturing, including sectors such as jewelry and musical instrument manufacturing, electrical equipment and textile products manufacturing sectors achieved their best performance in 2020, the year when the pandemic was most effective. The ranking of apparel manufacturing and food manufacturing sectors, on the other hand, declined with the pandemic and then started to improve again.