Esnaflıktan e-tüccarlığa: E-ticarete yeni başlayan KOBİ'lerin pazarlama iletişimi deneyimleri
From tradesmen to e-commerce: Marketing communication experiments of new e-commerce enterprises
- Tez No: 901451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CINGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Teknolojik sistemlerin hızla gelişmesi ve pandemi sürecinin sınırlayıcı etkisi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin e-ticaret süreçlerine zamanla uyum sağlamasını ve pazarın rekabet dinamiklerini içselleştirmesini zorunlu kılmıştır. Bu çalışmanın amacı, KOBİ'lerin e-ticaret sürecinde yaşadıkları deneyimleri, e-ticarete atılma nedenlerini ve motivasyonlarını, e-ticarette başarıyı nasıl tanımladıklarını ve bu süreçteki pazarlama iletişimi çalışmalarındaki deneyimlerini anlamaktır. Bu amaca ulaşmak üzere nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni benimsenmiş ve e-ticarete yeni başlamış on KOBİ ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler MAXQDA Analytics programında analiz edilerek, KOBİ'lerin e-ticarete başlamalarında yakın çevrelerinin teşvikinin önemli bir rol oynadığı, e-ticaret konusundaki bilgisizlikleri nedeniyle yanlış yönlendirildikleri ve manipüle edildikleri, KOBİ'lerin e-ticaretin verimliliğine rağmen bu süreci bir yük olarak gördükleri, kurumsal olmayan bir yaklaşımla amatör içerikler kullanarak Instagram'da gerçeklik algısı yaratarak pazarlama çabalarında güvenilir ve samimi bir etki oluşturmayı hedefledikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of technological systems, coupled with the restrictive effects of the pandemic, has necessitated the gradual adaptation of small and medium-sized enterprises (SMEs) to e-commerce processes and the internalization of competitive market dynamics. The aim of this study is to explore the experiences of SMEs in the e-commerce context, their motivations for entering the digital marketplace, how they define success in e-commerce, and their marketing communication strategies during this transition. To achieve this, the phenomenological approach, a qualitative research design, was employed, and semi-structured interviews were conducted with ten SMEs that had recently ventured into e-commerce. The data, analyzed using MAXQDA Analytics software, revealed that encouragement from their close networks played a significant role in their decision to adopt e-commerce. Additionally, it was found that a lack of knowledge often led to misguidance and manipulation. Despite recognizing the efficiency of e-commerce, many SMEs perceived the process as burdensome. Furthermore, it was concluded that, by utilizing amateur content on Instagram to create a sense of authenticity, these SMEs aimed to establish trust and sincerity in their marketing efforts, albeit through a non-corporate and somewhat informal approach.