İlk başvuru bulgusu metastaz olan hastaların malignite tanısı ve klinik özellikleri
Final diagnosis of malignancy and clinical features of patients presenting with metastases
  1. Tez No: 901459
  2. Yazar: CANSU TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZCAN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kanser metastazı kanserin ölümcüllüğünün başlıca nedenlerinden biridir. Henüz malignite tanısı olmayıp ilk başvuru bulgusu metastaz olan hastalarda primer malignite tanısının koyulması çoğu zaman zor olabilmekte ve kanser tedavisinin başlaması gecikebilmektedir. Bu çalışmanın amacı metastaz bulgusu ile yatırılan hastaların klinik verileri ve patolojik tanılarının incelenerek primer malignite tanısı için anlamlı özelliklerin ve olası öngördürücü parametrelerin belirlenmesidir. YÖNTEM: Retrospektif yapılan bu çalışmaya bilenen malignite tanısı olmayıp metastaz bulgusu ile Sakarya Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'ne 1 Haziran 2020 ile 31 Ekim 2023 tarihleri arasında yatırılarak takip edilen 280 hasta alındı. Veriler hastane bilgisayar sistemi kayıtları incelenerek elde edilmiştir. Hastalara ait başvuru semptom ve bulguları, klinik durumları, ek hastalıkları, laboratuvar parametreleri, görüntüleme bulguları ve sonunda konulan primer malignite tanı verileri kaydedilerek analiz edildi. BULGULAR: Çalışmamızdaki hastaların 112'si (%40) kadın, 168'i (%60) erkek idi. En yüksek oranda tanı koyulan maligniteler akciğer kanseri (64 hasta), mide kanseri (39 hasta), kolorektal kanser (37 hasta) ve pankreas kanseri (37 hasta) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
AIM: Cancer metastasis is one of the main causes of cancer mortality. In metastatic patients who have not yet been diagnosed with malignancy, the diagnosis of primary malignancy can often be difficult and the initiation of cancer treatment may be delayed. The aim of this study was to determine the characteristics and possible predictive parameters for the diagnosis of primary malignancy by analyzing the clinical data and pathologic diagnoses of patients hospitalized with metastasis. MATERIALS AND METHODS: In this retrospective study, 280 patients who were admitted to the Internal Medicine Clinic of Sakarya University Training and Research Hospital between 01.06.2020-31.10.2023 with the finding of metastasis without a known diagnosis of malignancy were included. Data were obtained by examining the hospital records. The admission symptoms and findings, clinical conditions, comorbidities, laboratory parameters, imaging findings and the final malignancy diagnosis were recorded and analyzed. RESULTS: Of the patients in our study, 112(40%) were female and 168(60%) were male. The most commonly diagnosed malignancies were lung cancer (64 patients), gastric cancer (39 patients), colorectal cancer (37 patients) and pancreatic cancer (37 patients).