Havaalanı kaplamalarında uçak/kaplama sınıflandırma değeri (ACR/PCR) yönteminin analizi
Analysis of the aircraft/pavement classification ratio (ACR/PCR) method in airport pavements
  1. Tez No: 901489
  2. Yazar: HAKAN KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET VEFA AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında, BM'ye bağlı bir uzmanlık kuruluşu olan Uluslararası Sivil Havacılık Kurumu (ICAO) tarafından uluslararası kaplama dayanımı metodunun güncellenmesi çalışmaları kapsamında, eski ACN/PCN'den yeni yöntem olan ACR/PCR'a geçişte yeni yöntem deneysel ve analitik metodlarla incelenerek uygulanabilirliği hakkında veriler elde edilmiştir. Federal Havacılık İdaresinin uçağın farklı kaplamalardaki etkisini açıklayan“Uçak Sınıflandırma Değeri (ACR)”ile havaalanı kaplamasının sınırsız kullanımı için yük taşıma kapasitesini ifade eden“Kaplama Sınıflandırma Değeri (PCR)”hesaplamalarında kullanılmak üzere ürettiği FAARFIELD yazılımının doğruluğunun araştırılması amacıyla farklı katman özelliklerine sahip iki havaalanı kaplamasının FAARFIELD ve LS-DYNA adlı sonlu elemanlar yöntemini temel alan analiz programıyla kıyaslanması yapılmış olup FAARFIELD'ın geliştirilmesi gerekli yönleri hakkında sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, within the scope of the updating of the international pavement strength method by the International Civil Aviation Organization (ICAO), a division affiliated with the UN, data on the applicability of the new method was examined with experimental and analytical methods in the transition from the old ACN / PCN to the new method ACR / PCR. In order to investigate the accuracy of the FAARFIELD software, which was produced by the Federal Aviation Administration for use in the calculations of the“Pavement Classification Ratio (PCR)”, which expresses the load carrying capacity for the unlimited operations of the airport pavement and the“Aircraft Classification Ratio (ACR)”, which explains the effect of the aircraft on different pavements, different two airport pavements with layer properties have been compared with FAARFIELD and the analysis program based on the finite element method called LS-DYNA. Results and suggestions about the aspects of FAARFIELD that need to be improved are included.