Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip çocuklarda ağız ve diş sağlığı durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of oral and dental health status in children with attention deficit and hyperactivity disorder
- Tez No: 901491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECEM AKBEYAZ ŞİVET
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı almış ve düzenli olarak ilaç kullanan çocuklar ile sağlıklı çocukların ağız-diş sağlığı bulguları, tükürük parametreleri ve DEHB ile ilişkili yaşam kalitelerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Ayrıca, DEHB'li çocuklarda kullanılan ilaçların ağız-diş sağlığı üzerindeki etkileri de değerlendirilmiştir. Gereç ve yöntem: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Psikiyatri Kliniği'nde takip edilen, 8-14 yaş arası, DEHB tanısı almış ve DEHB nedeni ile en az 3 aydır düzenli ilaç kullanmakta olan 49 birey ve 50 sağlıklı bireyin ağız içi muayeneleri yapılarak DMFT/dft, ICDAS II, Plak İndeksi (PI), Gingival İndeksi (GI), Sondalamada kanama indeksi (BOP), Görülebilir Okluzal Plak İndeksi (VOPI), Gelişimsel Mine Defektleri (DDE), Erozyon indeksi (BEWE) ve Büyük Azı Keser Hipomineralizasyonu (BAKH) skorları kaydedilmiştir. Velilerin ve çocukların demografik bilgileri, oral hijyen ve beslenme alışkanlıkları kapsamlı veli anketi formu ile kaydedilmiştir. KIDSCREEN-10 indeksi, Çocuk algıları ölçeği 8-10 (CPQ 8-10) ve Çocuk algıları ölçeği 11-14 (CPQ 11-14) ile yaşam kaliteleri değerlendirilmiştir. 49 DEHB'li ve 50 sağlıklı bireyden alınan tükürük örneklerinde tükürük akış̧ hızı hesaplanmıştır ve q-PCR yöntemi kullanılarak örneklerdeki Streptococcus mutans ve Lactobacillus türlerinin oranları hesaplanmıştır. İstatistiksel analizler öncesi DEHB'li bireyler kullandıkları ilaçlara göre uzun salınımlı metilfenidat (USM) ve kısa salınımlı metilfenidat (KSM) olmak üzere iki alt gruba ayrılmıştır. Bulguların istatistiksel analizleri SPSS 22 programı kullanılarak p0,05); BAKH görülme sıklığı arasında fark bulunmamıştır (p=0,269). DEHB'li bireylerde posterior çapraz kapanış ve travma görülme sıklığı sağlıklı bireylere göre daha yüksek bulunmuştur (p=0,006 ve p=0,024). DEHB'li bireylerin uyarılmamış tükürük akış hızı sağlıklı bireylere göre düşük bulunmuştur (p0,05). KSM grubunun uyarılmamış tükürük akış hızı USM grubuna göre düşük, tükürük örneklerindeki S. mutans oranı USM grubuna göre yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to comparatively examine the oral health findings, salivary parameters, and quality of life related to ADHD in children diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) receiving regular medication, and in healthy children. In addition, this study aims to evaluate the effects of the medications used by children with ADHD on their oral health. Materials and methods: Oral examinations were conducted on 49 individuals aged 8-14 years who had been diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) and had been using regular medication for at least 3 months, all of whom were followed at Marmara University School of Medicine, Pendik Training and Research Hospital, Department of Child Psychiatry, as well as 50 healthy individuals. The following indices were recorded: DMFT/dft, ICDAS II, Plaque Index (PI), Visible Occlusal Plaque Index (VOPI), Gingival Index (GI), Bleeding on Probing Index (BOP), Visible Occlusal Plaque Index (VOPI), Developmental Defects of Enamel (DDE), Erosion Index (BEWE), and Molar Incisor Hypomineralization (MIH). The demographic information, oral hygiene habits, and nutritional habits of both the parents and the children were documented using a comprehensive parental questionnaire. Quality of life was assessed using the KIDSCREEN-10 Index, Child Perceptions Questionnaire 8-10 (CPQ 8-10), and Child Perceptions Questionnaire 11-14 (CPQ 11-14). Saliva samples were collected from 49 ADHD patients and 50 healthy individuals to measure salivary flow rate, and the proportions of Streptococcus mutans and Lactobacillus species in the samples were determined using the q-PCR method. Prior to statistical analysis, ADHD patients were divided into two subgroups based on their medication: long-acting methylphenidate (LAM) and shortacting methylphenidate (SAM). Statistical analyses were performed using SPSS 22, with a significance level set at p0,05), but no significant difference was found in the prevalence of MIH between the groups (p=0.296). The prevalence of posterior crossbite and dental trauma was higher in the ADHD group compared to the healthy group (p=0.006 and p=0.024, respectively). The unstimulated salivary flow rate was lower in the ADHD group compared to healthy individuals (p0.05). The unstimulated salivary flow rate in the SAM group was lower, and the proportion of S. mutans in the saliva samples was higher, compared to the LAM group (p0.05).