Hidrokömür bazlı myrtus communis uçucu yağ emülsiyon jelinin karakteristik özelliklerinin, antimikrobiyal aktivitesinin ve deri yüzeyine inoküle edilmiş bakterilere karşı inhibisyon performansının araştırılması
Investigation of characteristic properties, antimicrobial activity and inhibition performance of hydrochar based myrtus communisessential oil emulsion gel against bacteria incoculated on the skin surface
- Tez No: 901490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL YABALAK, DOÇ. DR. ELİF AYŞE ERDOĞAN ELİUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, tavuk tırnağı hidrokömürü (TH) içeren Myrtus communis (M. communis) emülsiyon jelinin Acinetobacter baumannii (A. baumannii), Enterococcus faecalis (E. faecalis), Staphylococcus aureus (S. aureus) ve Streptomyces epidermidis'e (S. epidermidis) karşı inhibisyon potansiyeli ve karakterizasyonu araştırılmıştır. M. communis'in esansiyel yağı (ME), Tween 80 kullanılarak emülsifiye edilmiş ve M. communis emülsiyon jeli (MEJ) oluşturmak için sıvılaştırılmış kolajen ile birleştirilmiştir. Daha sonra hidrokömür dahil edilmiştir ve bir liyofilizatör kullanılarak emülsiyon jeli içerisinde homojenleştirilip stabilize edilmiştir. Antibakteriyel aktivite testleri, tek başına hidrokömürün antimikrobiyal aktivitesinin olmadığını tespit etmiştir. Ancak MEJ ve hidrokömür bazlı M. communis emülsiyon jeli (H-MEJ) için inhibisyon bölgeleri sırasıyla şu şekilde kaydedilmiştir: A. baumannii için 7,26 mm ve 9,1 mm; E. faecalis için 47,81 mm ve 5,82 mm; S. aureus için 50,36 mm ve 24,10 mm; ve S. epidermidis için 8,00 mm ve 3,98 mm. Hidrokömür tek başına antimikrobiyal etki göstermezken, biyoaktif M. communis emülsiyon jeli tavuk tırnağı hidrokömürünün işlevselliğini etkili bir şekilde arttırmıştır. M. communis'in gaz kromatografisi-kütle spektrometresi (GC-MS) analizine göre ana bileşenler 1,8-sineol (%26,04), α-pinen (%23,41), linalool (%11,33), β-fenil alkol (%7,56), geranil asetat (%4,73) ve linalil asetat (%3,85) olarak tespit edilmiştir. MEJ ve H-MEJ'nin zeta potansiyelleri sırasıyla -1,1±0,6 mV ve -14,5±0,4 mV olarak ölçülmüştür. H-MEJ'nin yapısal özellikleri ve yüzey analizi FT-IR ve SEM kullanılarak incelenmiştir. SEM analizi, hidrokömürün katmanlı ve parçalı bir görünümünü ortaya çıkarmıştır fakat emülsiyon jeli ile birleştirildiğinde, dolu gözeneklere sahip birleştirilmiş parçalı bir yapı göstermiştir. MEJ ve H-MEJ için iletkenlik değerleri 0,0012±0,0003 µS/cm olup viskozite 0,8872 cP olarak hesaplanmıştır. H-MEJ'nin inhibisyon performansı ve karkas derisi yüzeyindeki bakteri aktivitesi değerlendirilmiştir. Bakteri koloni sayısındaki ve yüzdelik azalmadaki en yüksek logaritmik düşüşü, 30 dakika sonra E. faecalis'e karşı MEJ göstermiştir ve sırasıyla 1,4 log ve %96,5 olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Myrtus communis (M. communis) emulsion gel containing chicken nail hydrochar (CH) was tested against Acinetobacter baumannii (A. baumannii), Enterococcus faecalis (E. faecalis), Staphylococcus aureus (S. aureus) and Streptomyces epidermidis (S. epidermidis) and its characterization were investigated. Essential oil (MO) of M. communis was emulsified using Tween 80 and combined with liquefied collagen to form M. communis emulsion gel (MEG). Hydrochar was then included and homogenized and stabilized in the emulsion gel using a lyophilizer. Antibacterial activity tests found that hydrochar alone had no antimicrobial activity. However, the inhibition zones for MEG and hydrochar-based M. communis emulsion gel (H-MEG) were recorded as follows, respectively: 7.26 mm and 9.1 mm for A. baumannii; 47.81 mm and 5.82 mm for E. faecalis; 50.36 mm and 24.10 mm for S. aureus; and 8.00 mm and 3.98 mm for S. epidermidis. While hydrochar alone did not show antimicrobial effect, bioactive M. communis emulsion gel effectively increased the functionality of chicken nail hydrochar. According to gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS) analysis of M. communis, the main components are 1,8-cineole (26.04%), α-pinene (23.41%), linalool (11.33%), β - phenyl alcohol (7.56%), geranyl acetate (4.73%) and linalyl acetate (3.85%) were detected. Zeta potentials of MEG and H-MEG were measured as -1.1±0.6 mV and -14.5±0.4 mV, respectively. Structural properties and surface analysis of H-MEG were examined using FT-IR and SEM. SEM analysis revealed a layered and fragmented appearance of the hydrochar, but when combined with the emulsion gel, it showed a consolidated fragmented structure with filled pores. Conductivity values for MEG and H-MEG are 0.0012±0.0003 µS/cm and viscosity are calculated as 0.8872 cP. The inhibition performance of H-MEG and bacterial activity on the carcass skin surface were evaluated. MEG showed the highest logarithmic decrease in bacterial colony count and percentage reduction against E. faecalis after 30 min and was recorded as 1.4 log and 96.5 %, respectively.