1560 tarihli 327 numaralı tahrir defterine göre Boyabad kazası
Boyabad kaza according to the tahrir book No. 327 dated 1560
- Tez No: 901501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 441
Özet
Bu tezde, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi Tapu Tahrir defterleri tasnifinde yer alan 1560-1561 (H.968) tarihli ve 327 numaralı tahrir defteri esas alınarak Kastamonu sancağına bağlı Boyabad kazasının idarî, sosyal ve iktisadî yapısı incelenmiştir. Öncelikle defterin transkripsiyonu hazırlanmıştır. Daha önce ilgili dönemde Boyabad kazasının idarî, iktisadî ve sosyal yapısını inceleyen çeşitli araştırmalar yayınlanmıştır. Ancak söz konusu eserlerde bu tez kapsamında ele alınan 327 numaralı tahrir defteri etraflıca incelenip analiz edilmemiştir. Bu nedenle bu tezin temel kaynağını ilgili tahrir defteri teşkil etmektedir. 327 numaralı tahrir defterine dayanılarak hazırlanan bu tezde öncelikle ilgili defterin Boyabad kazasını içeren kısmı transkribe edilmiş; ardından veriler istatistik, tablo ve grafiklere dönüştürülerek analiz edilmiştir. Bu kapsamda Boyabad'ın ilgili tarihte 178 köy, 3 mahalle, 12 mezraa, 2 vergi birimi bahçe, 1 mukataa, 1 bazar, 1 boyahane, 12 kışlak, 4 yaylak ve 34 cemaatten müteşekkil olduğu tespit edilmiştir. Defterdeki verilerden hareketle söz konusu yerleşim birimlerinin idarî yapısı, nüfusları, üretim ve vergi miktarları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the administrative, social and economic structure of Boyabad kaza of Kastamonu sanjak is analyzed based on the tahrir book dated 1560-1561 (H.968) and numbered 327 in the Land Registry Books classification of the Ottoman Archives of the Presidency of the State Archives. Firstly, the part of the book related to the mentioned place was transcribed. Various studies analyzing the administrative, economic and social structure of Boyabad kaza in the relevant period have been published before. However, these works have not thoroughly examined and analyzed the tahrir book numbered 327, which is the subject of this thesis. For this reason, the main source of this thesis is the related tahrir book. In this thesis, which is based on the 327 numbered tahrir book, firstly, the part of the relevant book containing the Boyabad kaza was transcribed; then the data was analyzed by converting it into statistics, tables and graphs. In this context, it has been determined that Boyabad had at the relevant date and these consisted of 178 villages, 3 neighborhoods, 12 hamlets, 2 tax units gardens, 1 mukataa, 1 bazar, 1 boyahane, 12 winter pastures 4 plateau and 34 communities. Based on the data in the ledger, the administrative structure, population, production and tax amounts of these settlements are analyzed.