Beliren yetişkinlikteki siber flört şiddetinin; flört şiddeti mitleri, ilişkide karar verme, partner kabulü açısından incelenmesi
Exploring cyber dating violence among emerging adults in terms of dating myths, relationship decision making, partner acceptance
- Tez No: 901502
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler hayatın tüm alanlarında etkili olabildiği gibi insan ilişkilerinde de etkili olabilmektedir. Bunlardan sosyal medya uygulamaları, çevrimiçi platformlar ve cep telefonları bireylerin ilişkilerini, karar verme davranışlarını etkileyebilmektedir. Özellikle burada yaşanan siber flört şiddeti bireylerin gelecek yaşamlarında alacakları kararlarda etkili olabilmektedir. Bu nedenle siber flört şiddetinin; flört şiddeti mitleri, ilişkide karar verme ve partneri kabul/reddi açısından incelenmesi önemlidir. Bu çalışmada; beliren yetişkinlik döneminde siber flört şiddetinde etkili olabilecek flört şiddeti mitleri, ilişkide karar verme ve partneri kabul düzeyi değişkenlerinin rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında toplam 310 (227 kadın ve 83 erkek) üniversite öğrencisi beliren yetişkinden toplanan verilerle bir analiz gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Romantik Partner Kabul Ret Ölçeği, Flört Şiddeti Mitleri Ölçeği, Siber Flört İstismarı Ölçeği ve İlişkide Karar Verme Ölçeği seçilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 27 istatistik paket programından faydalanılmıştır. Regresyon analizlerine geçmeden evvel Pearson Korelasyon analizi kullanılarak değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Son olarak romantik partneri kabul durumunun, flört şiddeti mitlerinin ve ilişkide karar vermenin; uygulanan ve maruz kalınan siber flört şiddetinin yordayıcısı olup/olmadığının belirlenmesi için cinsiyet ve yaş değişkenleri kontrol altına alınarak çoklu doğrusal regresyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlar; flört şiddeti mitleri ile romantik partneri kabul düzeyinin hem uygulanan hem de maruz kalınan siber flört şiddetinin anlamlı birer yordayıcıları olduğunu ilişkide karar vermenin ise siber flört şiddetini yordamadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Developments in information and communications technologies can be effective in all areas of life as well as in human relations. Social media applications, online platforms and mobile phones can affect individuals' relationships and decision-making behaviors. Especially cyber dating violence experienced here can be effective in the decisions that individuals will take in their future lives. For this reason, it is important to examine cyber dating violence in terms of dating violence myths, relationship decision-making and partner acceptance/rejection. In this study, it was aimed to investigate the role of dating violence myths, relationship decision-making and partner acceptance level variables that may be effective in cyber dating violence in emerging adulthood. Within the scope of the study, an analysis was conducted with the data collected from a total of 310 (227 female and 83 male) university student emerging adults. Personal Information Form, Romantic Partner Acceptance Rejection Scale, Myths of Dating Violence Scale, Cyber Dating Abuse Scale and Relationship Decision Making Scale were selected as data collection tools. SPSS 27 statistical package program was used to analyze the data. Before the regression analyses, Pearson Correlation analysis was used to examine the relationships between the variables. Finally, multiple linear regression analyses were conducted by controlling gender and age variables to determine whether romantic partner acceptance, dating violence myths and relationship decision making are predictors of cyber dating violence perpetrated and experienced. The results show that dating violence myths and romantic partner acceptance level are significant predictors of both perpetrated and experienced cyber dating violence, while relationship decision-making does not predict cyber dating violence.