Karışık karaçam kayın doğal meşcereleri için karbon depolama miktarlarının ysa ile belirlenmesi
Determination of carbon storage amounts for mixed black pine-oriental beech natural stands with ann
  1. Tez No: 901523
  2. Yazar: BATUHAN ATEŞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MISIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Amenajmanı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
İklim değişikliği hayatın her evresine etki ettiği gibi ormancılık sektörünü de etkilemiştir. İklim ile ilgili uluslararası anlaşmalar beraberinde bağlayıcı yükümlülükler getirmiştir. Bu bağlayıcı yükümlülükler de beraberinde karbon hesaplamalarının önemini ortaya çıkartmıştır. Bu çalışmanın amacı ülkemiz ormanlık alanlarının yaklaşık %26,5'ini kaplayan asli ağaç türlerimizden olan Karaçam ve Kayın ağaç türünün oluşturduğu ikili karışık meşcereler (Çk+Kn) için biyokütle miktarları ile toprak üstünde depolanan karbon depolama miktarının belirlenmesidir. Bu amaçla karışık karaçam+kayın meşcerelerinden 70 adet örnek alanda ve 132 adet örnek ağaçta gerekli ölçümler yapılmıştır. Yapılan ölçümlerde meşcerelerin ağaç yoğunluğunun 200-8150 ağaç/ha, meşcere orta çapının 1,4-38,1 cm, meşcere yaşının 12-160 yıl, odun hacminin 9,7-1.419,2 m3/ha olduğu belirlenmiştir. Her örnek ağaç için gövde, dal, ibre /yaprak ve kabuk ile bunların toplamından oluşan ağaç biyokütlesi ve karbonu belirlenerek biyokütle ile karbon modelleri“Yapay Sinir Ağları”kullanılarak geliştirilmiştir. Geliştirilen tüm modeller bağımsız bir veri grubu ile test edilmiştir. YSA ağaç bileşenleri biyokütle modellerinde R2'ler gövde 0,94, dal 0,85, ibre /yaprak 0,61, kabuk 0,97, toplam ağaç 0,97, karbon modellerinde R2'ler gövde 0,92, dal 0,88, ibre/yaprak 0,76, kabuk 0,93, toplam ağaç 0,95 olarak hesaplanmıştır. Yapay Sinir Ağları ile elde edilen modeller sonucu çap kademelerine dağılmış biyokütle ve karbon tabloları oluşturulmuştur. 70 örnek alandaki 3168 ağaçta toplam biyokütle değeri 16.000,71 ton/ha, toplam karbon değeri 8.028,58 ton/ha olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate change has impacted every aspect of life, including the forestry sector. International agreements on climate bring binding obligations. These binding obligations have also revealed the importance of carbon accounting. The aim of this study is to determine the amount of biomass and the amount of carbon storage stored above the soil for binary mixed stands (Çk+Kn) formed by Black Pine and Beech tree species, which are our main tree species covering approximately 26,5% of our country's forest areas. For this purpose, necessary measurements were made on 70 sample areas and 132 sample trees from mixed black pine + beech stands. In the measurements, it was determined that the tree density of the stands was 200-8150 trees/ha, the stand middle diameter was 1.4-38,1 cm, the stand age was 12-160 years and the wood volume was 9,7-1.419,2 m3/ha. For each sample tree, the biomass and carbon of the stem, branch, needle/leaf, and bark, as well as the total tree biomass and carbon, were determined, and biomass and carbon models were developed using“Artificial Neural Networks”. In ANN tree component biomass models, the R² values were calculated as 0.941 for the stem, 0.849 for the branch, 0.608 for the needle/leaf, 0.968 for the bark, and 0.973 for the total tree. In carbon models, the R² values were calculated as 0.921 for the stem, 0.884 for the branch, 0.763 for the needle/leaf, 0.933 for the bark, and 0.945 for the total tree. As a result biomass and carbon tables distributed in diameter levels were created. The total biomass value in 3168 trees in 70 sample areas was calculated as 16.000,71 tons/ha and the total carbon value was calculated as 8.028,58 tons/ha.