15-18 yaş aralığındaki masa tenisi ve okçuluk sporcularının dikkat puanı ve reaksiyon sürelerinin karşılaştırılması
Comparison of attention score and reaction time of 15-18 years old table tennis and archery athletes
  1. Tez No: 901525
  2. Yazar: ABDULLAH KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAHİT BAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı Masa Tenisi sporu ve Okçuluk sporu yapan 15-18 yaş aralığındaki genç sporcuların dikkat puanları ve reaksiyon süreleri arasında bir fark olup olmadığını incelemektir. Çalışmaya Sancaktepe İlçesinde bulunan Mustafa Öncel Kültür ve Spor Kompleksinde spor yapan 15-18 yaş aralığında 26 Masa Tenisi sporcusu ile 24 Okçuluk sporcusunu katılım sağlamıştır. Katılımcıların dikkat puanlarını ölçmek için Bourdon dikkat testi, Reaksiyon sürelerini ölçmek için Fitlight Trainer cihazı kullanılmıştır. Katılımcıların boy uzunluğu stadiometre (Holtain Ltd. England) ile cm cinsinden, vücut ağırlığı ölçümü şort ve penye ile elektronik baskül (Seca, Almanya) kullanılarak kg cinsinden ölçüldü. Araştırmada elde edilen verilerin hesaplanması için IMB SPSS Statistics 22 istatiksel analiz programı kullanılmıştır. Okçuluk ve Masa Tenisi sporcularının Bourdon dikkat testi puanları ve Reaksiyon sürelerinin hesaplanması için bağımsız örneklem T testi kullanılmıştır. Okçuluk ve Masa Tenisi yapan sporcuların Spor Türü ve Dikkat Puanına ilişkin korelasyon analizi yapılmıştır. Katılımcıların yaş ve spor süresine göre doğru cevap puanları hesaplaması tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Okçuluk sporu oynayan katılımcının Bourdon dikkat testi puanı ortalaması (X̄=108,33,Ss = 7,30) ile Masa tenisi sporu oynayan katılımcının Bourdon dikkat testi puanı ortalaması (X̄=105,08 , Ss= 9,63) arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamaktadır [t(50) = 1,34, p˃.05]. Okçuluk sporu oynayan katılımcının reaksiyon zamanları ortalaması (X̄=13,73,Ss = 1,20) ile Masa tenisi sporu oynayan katılımcının reaksiyon zamanları ortalaması (X̄=13,57, Ss= 1,20) arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamaktadır [t(50) = ,46 p˃.05]. Doğru cevap sayısının Masa Tenisi sporu ile Okçuluk sporunda yaşa göre ve sporculuk süresine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p˃.05). Elde edilen verilerin analizi sonucunda 15-18 yaş aralığındaki masa tenisi sporcuları ile okçuluk sporcuları arasında dikkat puanı ve reaksiyon süresi arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler Masa tenisi, okçuluk, dikkat puanı, reaksiyon süresi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether there is a difference between the attention scores and reaction times of young athletes between the ages of 15-18 who play Table Tennis and Archery. 26 Table Tennis athletes and 24 Archery athletes between the ages of 15-18, who play sports at the Mustafa Öncel Culture and Sports Complex in Sancaktepe District, participated in the study. Bourdon attention test was used to measure the participants' attention scores and Fitlight Trainer device was used to measure their reaction times. The height of the participants was measured in cm using a stadiometer (Holtain Ltd. England) and body weight was measured in kg using an electronic scale (Seca, Germany) wearing shorts and a combed shirt. IMB SPSS Statistics 22 statistical analysis program was used to calculate the data obtained in the study. Independent sample T test was used to calculate the Bourdon attention test scores and reaction times of archery and table tennis athletes. A correlation analysis was performed for the Sport Type and Attention Score of the athletes practicing Archery and Table Tennis. One-way analysis of variance (ANOVA) was performed to calculate the correct answer scores of the participants according to age and sport duration. There is no statistically significant difference between the mean Bourdon attention test score of the participant playing archery (X̄=108.33, SD = 7.30) and the mean Bourdon attention test score of the participant playing table tennis (X̄=105.08, SD = 9.63) [t(50) = 1.34, p˃.05]. There is no statistically significant difference between the mean reaction time of the participant playing archery (X̄=13.73, SD = 1.20) and the mean reaction time of the participant playing table tennis (X̄=13.57, SD = 1.20) [t(50) = ,46 p˃.05]. There was no statistically significant difference in the number of correct answers in Table Tennis and Archery sports according to age and duration of sportsmanship (p˃.05). As a result of the analysis of the data obtained, it was seen that there was no significant difference between the attention score and reaction time between table tennis athletes and archery athletes between the ages of 15-18. Keywords Table tennis, archery, attention score, reaction time