Mekanik ventilasyon desteği alan yoğun bakım hastalarında pozisyonun endotrakeal tüp basıncına etkisinin incelenmesi.
Investigation of the effect of position on endotracheal tube pressure in intensive care patients by mechanical ventilation support
  1. Tez No: 901531
  2. Yazar: SONGÜL DEMİROK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Endotrakeal entübasyon yoğun bakım gereksinimi olan hastalarda canlandırma ya da solunum destek tedavisinde güvenilir bir hava yolu sağlanması için hayati önem taşır. Yoğun bakım ünitelerinde uzamış entübasyon sıklıkla görülmektedir. Endotrakeal tüp bakımı ve kaf basıncı izlemi hemşirelik aktiviteleri içinde yer almaktadır. Araştırma, mekanik ventilasyon desteği alan yoğun bakım hastalarında vücut pozisyonun endotrakeal tüp kaf basıncına etkisinin incelenmesi amacıyla prospektif analitik tanımlayıcı tipte yürütüldü. Araştırma Zonguldak ilinde yer alan bir eğitim hastanesinin üçüncü basamak Yoğun Bakım Ünitesinde mekanik ventilasyon desteği alan 15 hasta ile gerçekleştirildi. Veriler hasta İzlem Formu, açıölçer ve kaf basınçları analog bir basınçölçer ile toplandı. Araştırmacı tarafından yatak başı yükskliği ölçülüp uygun pozisyon sağlandıktan sonra manmetre ile kaf basıncı ölçülüp daha sonra birici ve ikinci saate tekrar ölçüm yapıldı. Hastalara verilen vücut pozisyonlarında sürelerine göre (0. dk, 1. saat dk, 2. saaat) endotrakesl tüp kaf basıncı ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu ve belirlendi. Elde edilen verilerin istatistiksel sonuçlara göre, endotrakeal tüp kaf basıncını hastanın vücut pozsyonunun etkilediği belirlendi. Hastalnın vücut pozisyonuyla birlitkte süreninde kaf basıncını etkilediğ ve v 2.saat sonunda en düşük değere gerilediği saptandı.
Özet (Çeviri)
Endotracheal intubation is vital for providing a reliable airway for resuscitation or respiratory support therapy in patients requiring intensive care. Prolonged intubation is frequently seen in intensive care units. Endotracheal tube care and cuff pressure monitoring are included in nursing activities. This prospective analytical descriptive study was conducted to investigate the effect of body position on endotracheal tube cuff pressure in intensive care patients receiving mechanical ventilation support. The study was conducted with 15 patients receiving mechanical ventilation support in a teaching hospital's tertiary intensive care unit in Zonguldak province. Data were collected using a patient follow-up form, protractor, and cuff analog pressure gauge. After the researcher measured the bed head height and the appropriate position was provided, the cuff pressure was measured with a manometer and then measured again during the first and second hours. It was determined that there was a statistically significant difference in the mean endotracheal tube cuff pressure according to the duration of the body positions given to the patients (0. min, 1. hour min, 2. hour). According to the statistical results of the data obtained, it was determined that the patient's body position affected the endotracheal tube cuff pressure. It was determined that the cuff pressure was affected by the duration of the patient's body position and decreased to the lowest value at the end of the 2nd hour.