İnce cidarlı polipropilen malzemelerin plastik enjeksiyon kalıp içi etiketleme yöntemi ile üretiminin araştırılması ve enerji analizi
Investigation and energy analysis of the production of thin-walled polypropylene materials using plastic injection in-mold labeling method
  1. Tez No: 901549
  2. Yazar: ALİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL YAKUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİK ZİYA YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günlük yaşamımızda büyük bir öneme sahip olan birçok parça, polimer malzemelerden üretilmektedir. Endüstri sektörünün kritik bir bileşeni olan kalıpçılık, plastik, metal ve çelik gibi malzemelerden istenilen şekil ve boyutlarda çeşitli parçaların imalatını mümkün kılmaktadır. Bu üretilen parçalar, elektrik, elektronik, otomotiv ve makine sanayisinde önemli bir ihtiyacı hızlı bir şekilde karşılamaktadır. Polimer malzemeler sağladığı kullanım ve işleme kolaylığı ile endüstride çok yaygın olarak kullanım özelliği taşımaktadır. Polimer malzemenin işlenmesinde kullanılan en yaygın şekil verme işlemi de plastik enjeksiyon teknolojisidir. Aklımıza gelen her alanda plastik enjeksiyon ürünleri karşımıza çıkmaktadır. Bu kadar geniş alanda karşımıza çıkan prosesin detaylıca ele alınması ve optimum verileri elde edip maksimum sonuçları alana kadar araştırılması gerekmektedir. Bu tezde plastik enjeksiyon alanının litaratürde pek de kaynağı olmayan gıda sektörü ağırlıklı olan kalıp içi etiketleme yöntemi ile üretim aşamaları ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı kalıp içi etiketleme yönteminin proseslerini hesaplamak, yöntemin üretim aşamalarını incelemek ve daha sonra bu proseslerde yapılabilecek olan enerji analizlerini yapmak ve yapılacak olan iyileşmeleri aktarmak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Most of the vitally important parts that have entered our daily lives are produced from plastic materials. With volume molding, which constitutes an industrial enterprise in itself, many parts in desired shapes and sizes are produced from plastic materials, light metals and steel materials. These parts are rapidly filling a huge gap in the kitchenware, electrical, electronics, automotive and machinery industries. Polymer materials are widely used in the industry due to the ease of use and processing they provide. The most common shaping process used in the processing of polymer materials is plastic injection technology. Plastic injection products appear in every field we can think of. The process that we encounter in such a wide area needs to be discussed in detail and investigated until optimum data is obtained and maximum results are achieved. In this thesis, the production stages of the plastic injection field with the in-mould labeling method, which is mainly used in the food sector, which is not widely cited in the literature, are discussed. The purpose of this study will be to calculate the processes of the in-mould labeling method, examine the production stages of the method, and then make energy analyzes that can be made in these processes and convey the improvements to be made.