Sıra bağımlı hazırlık süresi bulunan ilişkisiz paralel makine çizelgeleme probleminin melez ateş böceği algoritması ile çözümü
Solving the unrelated parallel machine scheduling problem with sequence-dependent setup times using a hybrid firefly algorithm
- Tez No: 901553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR BÜYÜKÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, sıra bağımlı hazırlık süresi bulunan ilişkisiz paralel makine çizelgeleme problemi üzerine odaklanılmıştır. Melez bir yaklaşım geliştirilerek, ateş böceği algoritması ile genetik algoritmanın mutasyon, seçim ve çaprazlama operatörleri bir araya getirilmiştir. Ek olarak, geliştirilen değişken komşuluk arama algoritması kullanılarak çözüm kalitesi artırılmıştır. Çalışmada kullanılan test verileri Python programlama dili üzerinde geliştirilen veri üretim programı ile elde edilmiştir. Geliştirilen melez algoritma MATLAB programlama dili kullanılarak kodlanmıştır. Küçük boyutlu veriler için GAMS üzerinde kodlanan matematiksel model çözümleri, büyük boyutlu veriler için ise benzetimli tavlama, genetik algoritma ve ateş böceği algoritması metasezgisellerinin çözümleri, geliştirilen melez yöntemin çözümleri ile kıyaslanmıştır. Elde edilen sonuçlar, geliştirilen melez ateş böceği algoritmasının sıra bağımlı hazırlık süresi bulunan ilişkisiz makine çizelgeleme problemlerinin çözümünde etkili bir yöntem olduğunu göstermiştir. Geliştirilen algoritma, Kayseri Organize Sanayi bölgesinde faaliyet göstermekte olan bir fabrikadan alınan veriler doğrultusunda, gerçek hayat problemine uygulanmıştır. Programla elde edilen sonuçlar firmadaki mevcut durum ile kıyaslandığında, üretim planlamasına %12,77 zaman tasarrufu ile iyileştirme sağlayacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the unrelated parallel machine scheduling problem with sequence-dependent setup times. A hybrid approach was developed, combining the firefly algorithm with the mutation, selection, and crossover operators of the genetic algorithm. Additionally, solution quality was enhanced using a variable neighborhood search algorithm. Test data were generated using a Python-based data production program, and the hybrid algorithm was implemented in MATLAB. For small data sets, solutions from a GAMS-coded mathematical model were compared to those from simulated annealing, genetic algorithm, and firefly algorithm for larger data sets. Results indicate the hybrid firefly algorithm is effective in solving the scheduling problem. The developed algorithm was applied to a real-life scenario using data from a factory in the Kayseri Organized Industrial Zone. When compared with the company's current situation, it was found to improve production by time saves planning efficiency by 12.77%.