Yapay yetiştirme ortamında kınalı kekliklerin (Alectoris chukar) büyüme eğrisi model tahminleri
Predictions of growth curve models' coefficients of partridges (Alectoris chukar) in artificial environments
- Tez No: 901554
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE KUZUGÜDENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Ziraat, Forestry and Forest Engineering, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada yapay yetiştirme ortamında tutulan kınalı kekliklerin (Alectoris chukar) çeşitli büyüme eğrisi modellerine uyum iyliğini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada 85 dişi ve 74 erkek olmak üzere toplam 159 adet kınalı keklik materyal olarak kullanılmıştır. Keklikler yumurtadan çıkıştan, 20 haftalık yaşa kadar bu yapay yetiştirme ortamında tutularak haftalık vücut ağırlıkları ölçülmüştür. Daha sonra bu haftalık vücut ağırlık değerleri Gompertz, Logistic, von Bertalanffy ve Richards büyüme eğrisi modellerine uygulanarak modellerin uyum iyiliği belirlenmiştir. Araştırmada erkek ve dişi kekliklerin bir arada bulunduğu veri setinden asimtotik ağırlık parametreleri (𝜃1) Gompertz, Logistic, von Bertalanffy ve Richards büyüme eğrisi modellerinde sırasıyla; 512.06, 484.30, 532.35 ve 547.23 olarak tahmin edilmiştir. Çalışmada en yüksek uyum iyliğini sağlayan modelin belirlenmesi amacıyla R2 (belirleme katsayısı) ve düzeltilmiş R2, HKO (hata kareler ortalaması) AIC (Akaike bilgi kriterleri) ve BIC (Schwarz Bayesian bilgi kriteri) değerleri kullanılmıştır. Araştırmada R2 (belirleme katsayısı) ve düzeltilmiş R2 değerleri tüm modellerde >0.99 değerinden daha yüksek tahmin edilmiştir. Tüm değerlendirme kriteleri birlikte değerlendirildiğinde, kekliklerin gelişimlerini modellemede en uygun modelin Gompertz büyüme eğrisi modeli olduğu sonucuna varılmıştır. Diğer taraftan Logistik büyüme eğrisi modeli de Gompertz büyüme eğrisi modeline en yakın model olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the goodness of the fit of various growth curve models of partridges (Alectoris chukar) kept in artificial rearing environment. A total of 159 partridges (85 females and 74 males) were used as material in the study. Partridges were kept in this artificial rearing environment from hatching to 20 weeks of age and their weekly body weights were measured. Then, these weekly body weights were applied to Gompertz, Logistic, von Bertalanffy and Richards growth curve models to determine the goodness of the fit of the models. In the study, asymptotic weight parameters (θ1) were estimated as 512.06, 484.30, 532.35 and 547.23 in Gompertz, Logistic, von Bertalanffy and Richards growth curve models, respectively. In the study, R2 (coefficient of determination) and adjusted R2, AIC (Akaike information criteria) and BIC (Schwarz Bayesian information criteria) values were used to determine the model's superioerity and goodness of the it. In the study, the esrimated R2 and adjusted R2 values were higher than >0.99 in all models. When all evaluation criteria were simultanesouslyconsidered, it was concluded that the Gompertz growth model was the most appropriate model for predicting the growth of partridges. On the other hand, Logistic growth curve model was determined as the closest model to Gompertz growth curve model.