Fotovoltaik sistemler için yeni bir maksimum güç noktası takip algoritmasının geliştirilmesi ve uygulaması
Development and implementation of a novel maximum power point tracking algorithm for photovoltaic systems
  1. Tez No: 901569
  2. Yazar: OKAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAHVECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışması, fotovoltaik (FV) dizilerin Maksimum Güç Noktasını (MGN) izlemek için yeni bir yöntem önermektedir. Önerilen yöntem, mevcut yöntemlerden farklı olarak Maksimum Güç Noktası Takibi (MGNT) algoritmalarına donanımsal dinamiklik katmıştır. Bu dinamiklik, FV dizisi ara bağlantılarının yer değiştirilmesiyle elde edilen karmaşıklıktan uzak ve uygulanabilir bir FV dizi yeniden konumlandırma stratejisiyle sağlanmıştır. Sunulan bu strateji ve MGNT algoritması birleştirilerek, FV dizisi ara bağlantılarını değiştirilebilen bir MGNT yaklaşımı geliştirilmiştir. Yeni yaklaşım, FV karakteristik eğrisini düzeltebilme özelliği sayesinde farklı çevre koşullarında FV dizisinden elde edilen gücü artırabilmektedir. Önerilen yaklaşımın uygulanabilirliği, Parçacık Sürü Optimizasyonu (PSO) temelli bir MGNT algoritmasında denenmiş, benzetim ve gerçek koşullar altında performansı test edilmiştir. Geliştirilen yaklaşım, farklı kısmi gölgelenme durumlarında, PSO, Değiştir Gözle (D&G) gibi yaygın kullanılan algoritmalara kıyasla, en az %9 oranında güç artırımı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a new method for tracking Maximum Power Points (MPP) of photovoltaic (PV) arrays. Different from the existing methods, the proposed method adds hardware dynamism to the Maximum Power Point Tracking (MPPT) algorithms. This dynamism is achieved through an uncomplicated and feasible PV array reconfiguration strategy, which is achieved by relocating the PV array interconnects. By integrating this strategy into the MPPT algorithm, an MPPT approach that can modify the PV array interconnections is developed. The new approach is able to increase the power generated from the PV array under different environmental conditions thanks to its ability to revise the PV characteristic curve. The applicability of the proposed approach is tested on a Particle Swarm Optimization (PSO) based MPPT algorithm, and its performance is tested under simulation and real conditions. The proposed approach for different partial shadowing cases achieves at least 9% power improvement compared to commonly used algorithms such as PSO and P&O.