3B kadastroda sınırlandırma ve ölçü
Demarcation and measurement in 3D cadastre
- Tez No: 901574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türkiye kadastrosu geleneksel olarak hukuki nitelikte ve iki boyutludur. Son bir asırda devam eden faaliyetler ile iki boyutlu kadastro tamamlanmıştır. Mevcut kadastro teknik arşivinin güncellenmesi faaliyetleri ise tamamlanmak üzeredir. Gelinen noktada yaklaşık 59 milyon parsel iki boyutlu olarak tescil edilmiştir. Ancak Dünya'da yaşanan gelişmelere paralel olarak, gelişen teknoloji ve ölçme sistemlerinde yaşanan gelişmeler sayesinde, Türkiye'de üç boyutlu kadastro çalışmaları gündeme gelmiştir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü başlattığı proje ile bu değişime ayak uydurmuştur. Bu tez çalışmasında üç boyutlu kadastro altında örnek bir binada bağımsız bölümlerin mülkiyet hakları açısından sınırlandırması yapılmıştır. Ayrıca, örnek binanın ITRF96 datumunda, üç boyutlu koordinatlarının elde edilmesi çalışması yürütülmüştür. Bu çalışma için ilk olarak oluşturulan lokal sistemde mimari proje koordinatlandırılmış ve bu lokal koordinatlar üç boyutlu Helmert dönüşümüne tabi tutulmuştur. İkinci aşamada iç mekân haritalama yöntemi ile lazer tarama yapılarak nokta bulutu verisi elde edilmiştir. Son aşamada her iki yöntem karşılaştırılarak karesel ortalama hata hesaplanmış ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Turkish cadastre is traditionally juridical and two-dimensional. With the activities that have been ongoing for the last century, the two-dimensional cadastre has been completed. The activities to update the current cadastre technical archive are about to be completed. At this point, approximately 59 million parcels have been registered as two-dimensional. However, parallel to the developments in the world, thanks to the developing technology and developments in measurement systems, three-dimensional cadastre activities have come to the agenda in Turkey. The General Directorate of Land Registry and Cadastre has kept up with this change with the project it has initiated. In this thesis study, the demarcation of independent sections in a sample building under 3D cadastre in terms of property rights was made. In addition, a study was carried out to obtain the three-dimensional coordinates of the sample building in ITRF96 datum. For this study, the architectural project was first coordinated in the local system created and these local coordinates were subjected to three-dimensional Helmert transformation. In the second stage, point cloud data was obtained by laser scanning with the indoor mapping method. In the last stage, both methods were compared and the mean square error was calculated and the results were discussed.