Günlük hayatta kullanım örnekleriyle Arapçanın Suriye lehçesinde türkçeye ait kelime ve yapılar
الكلمات والتراكيب التُّركية المُستخدمة في اللغة العربية بلهجتها السورية مع أمثلة استخداماتها في الحياة اليومية
- Tez No: 901573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ETHEM POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Suriye'de konuşulan Arapça lehçelerinin içindeki Türkçe kelimeleri ve yapıları ele almaktır. Yabancı bir dil öğrenmeye başlayan bir öğrencinin, öğrenmeye çalıştığı dilin içerisinde kendi anadiline ait kelime ve yapılarla karşılaşması, öğrenme isteğini ve motivasyonunu olumlu yönde etkileyecek olması bu çalışmanın önemini daha da artırmaktadır. Dünya üzerinde konuşulan birçok dil farklı vesilelerle birbirinden etkilenmektedir. Bu karşılıklı etkileşim özellikle Türkçe ve Arapça gibi iki kadim dil arasında belirgin bir şekilde göze çarpmaktadır. Mesela Suriye'deki bütün bölgelerde konuşulan Arapçada, Türkçe kelimeler ve yapılar tespit etmek mümkündür. Bunun tarihsel, kültürel, siyasi, dini vb. alanlardaki uzun süreli ortaklığa dayandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu çalışma kapsamında ilgili kitaplardan, makalelerden ve bazı elektronik bağlantılardan faydalanılmıştır. Tespit edilen kelimeler, ekler ve popüler atasözleri; günlük hayattaki kullanım alanlarına göre tasnif edilmiş ve kelimelerin anlamları açıklanmıştır. Daha sonra kelimelerin Türkçedeki kökeni ve geçirdiği değişim belirlenerek karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda öğrencinin bağlamı kıyaslayabilmesi için kelimelerin günlük hayattaki kalıpları verilmiş ve klasik Arapça ve Türkçe dillerine çevirileri yapılmıştır. Ayrıca Suriye'de gösterime giren diziler de incelenmiş, bu dizilerdeki Türkçe kökenli kelimeler video linkiyle beraber dipnotta belirtilmiştir. Bu çalışmada öğrencinin, öğrenmeye çalıştığı dilin konuşanlarıyla iletişim kurarak dili pratik bir şekilde öğrenme ve uygulama becerisinin geliştirilmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine Turkish words and structures in Arabic dialects spoken in Syria. The fact that a student who starts learning a foreign language encounters words and structures belonging to his/her own mother tongue in the language he/she is trying to learn will positively affect his/her desire and motivation to learn further increases the importance of this study. Many languages spoken in the world are affected by each other in different ways. This mutual interaction is particularly noticeable between two ancient languages such as Turkish and Arabic. For example, it is possible to detect Turkish words and structures in Arabic spoken in all regions of Syria. We can easily say that this is based on a long-term partnership in historical, cultural, political, religious, etc. areas. Within the scope of this study, relevant books, articles and some electronic links were used. The words, suffixes and popular proverbs identified were classified according to their areas of use in daily life and the meanings of the words were explained. Then, the origins of the words in Turkish and the changes they went through were determined and compared. At the same time, the daily life patterns of the words were given so that the student could compare the context and their translations were made into classical Arabic and Turkish languages. In addition, TV series broadcast in Syria were examined, and words of Turkish origin in these series were indicated in a footnote along with the video link. In this study, it is expected that the student will develop the ability to learn and apply the language in a practical way by communicating with speakers of the language he is trying to learn.