Catching sustainability in the light of International Fisheries Law
Uluslararası Balıkçılık Hukuku ışığında sürdürülebilirliği yakalamak
- Tez No: 901588
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik, Ulaştırma Hukuku ve Siyaseti
- Bilim Dalı: Deniz Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Deniz hukukunun önemli bir alt dalı olan uluslararası balıkçılık hukukunun gelişimi, devletlerin balık stoklarının kullanımı ve paylaşımı konusunda tek taraflı adımları ve birbirleriyle akdettikleri anlaşmalarla başlamıştır. Balığa olan talebin gittikçe artması, teknolojik gelişmeler ile balıkçı filolarının daha uzak ve derin sularda avlanabilmesi ve iklim değişikliğinin deniz çevresine etkileri nedeniyle günümüzde balık stoklarındaki azalma endişe verici boyutlardadır. Uluslararası balıkçılık hukuku, farklı deniz yetki alanlarında kıyı devletlerinin ve üçüncü devletlerin hak ve çıkarlarını dengelemenin yanı sıra, sürdürülebilir balıkçılık uygulamalarının oluşturulmasına da odaklanmaktadır. Balık stoklarının yenilenmesini ve okyanuslarda gelecek nesillerin kullanımına yetecek kadar balık bulunmasının sağlanmasını amaçlayan modern balıkçılıkta sürdürülebilirlik en önemli kavramdır. Üstelik uluslararası balıkçılık hukukunun özünde, devletlerin birbiriyle işbirliği yapma zorunluluğu yatmaktadır. Bu nedenle, uluslararası balıkçılık hukukunun ilgili düzenlemelerinin daha iyi anlaşılması, ülkelerin sorumlu balıkçılık uygulamaları benimsemelerine, balık stoklarını korumalarına ve bunları sürdürülebilir bir şekilde kullanmalarına yardımcı olacaktır. Tez kapsamında, uluslararası balıkçılık hukukunun tarihsel gelişimi, balıkçılığı düzenleyen temel uluslararası sözleşmeler ile bunların sürdürülebilirliği yansıtan maddeleri ve balıkçılık sektörünün güncel sorunlarıyla mücadeleye yönelik yeni yaklaşımlar değerlendirilmektedir. Tezin amaçları, toplumlar için sürdürülebilir balıkçılık faaliyetlerinin önemini vurgulamak, balıkçılık için geçerli uluslararası yasal çerçeveyi analiz etmek ve Ege Denizi gibi yarı kapalı denizlerde devletler arasındaki işbirliğini ilgili bölgesel balıkçılık yönetim kuruluşu vasıtasıyla artırmanın olası yollarını ele almaktır. Oluşturulacak işbirliği mekanizmalarının konunun teknik boyutlarına odaklanması ve stokların aidiyetine dair tartışmalar içermemesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
International fisheries law is a significant field of the law of the sea, which started its development with unilateral declarations of States and agreements between them for utilizing and sharing fish stocks. Due to the World's increasing demand for fish, technological developments that enabled fleets to fish farther and deeper, and the effects of climate change on the marine environments, the decline in fish stocks is at alarming rates. Besides balancing the rights and interests of coastal and third States in different maritime zones, international fisheries law focuses on establishing sustainable fishing practices. Sustainability is the most important concept in modern fisheries, which aims to renew fish stocks and ensure enough fish is left in the oceans for future generations. Moreover, there is an obligation to cooperate at the very essence of the international fisheries law. Therefore, a better understanding of the relevant international fisheries law regulations would help nations implement responsible fishing practices, conserve stocks and use them sustainably. Within the scope of the thesis, the historical development of the international fisheries law, international conventions regulating fisheries, their articles reflecting sustainability and new approaches for tackling current challenges to the fishing sector are evaluated. The thesis' objectives are to emphasize the importance of sustainable fishing activities for communities, to analyze the applicable international legal framework for fisheries and to address possible ways to boost cooperation between States in semi-enclosed seas such as the Aegean Sea with the help of a relevant RFMO. It is important that the cooperation mechanisms to be established focus on the technical aspects of fisheries and do not include discussions regarding the ownership of the stocks.