Ortaokul öğretmenlerinin açık uçlu madde kullanımına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determining the views of secondary school teachers on the use of open-ended items
  1. Tez No: 901610
  2. Yazar: NUR KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPEREN YANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme Ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı branşlarda görev yapan ortaokul öğretmenlerinin MEB'in yeni ölçme ve değerlendirme yönetmeliği ile okullarda yapılan tüm sınavlarda açık uçlu madde kullanımına geçiş süreci, kendi branşlarında bu madde türünün kullanım uygunluğu ve açık uçlu madde uygulamalarında var olan problemlerin çözümüne ilişkin neler yapılabileceği hakkında görüşlerinin belirlenmesidir. Çalışma nitel araştırma felsefesini temel alan fenomenolojik araştırma modeline uygun şekilde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Bolu ili merkezinde bulunan beş farklı ortaokulda görev yapan Din Kültürü, Fen Bilimleri, İngilizce, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Türkçe branşlarından seçilen 18 ortaokul öğretmeni oluşturmuştur. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu araştırmacı tarafından hazırlanmış ve uzman görüşü alınarak nihai hali verilmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Kod ve temalara ilişkin frekans ve yüzde değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular, açık uçlu maddelerin uygunluğunun branşlar bazında değiştiğini göstermiştir. Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler ve Türkçe branşlarındaki öğretmenlerin açık uçlu maddeleri derslerine uygun buldukları görülmüştür. İngilizce, Din Kültürü ders öğretmenlerinin derslerinde sadece açık uçlu madde kullanılmasını uygun bulmadıkları, farklı teknikler ile sınavların zenginleştirilmesi gerektiği kanısında oldukları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin yeni ölçme değerlendirme yönetmeliği ile açık uçlu madde kullanımına geçiş sürecini çok hızlı buldukları ve kademeli bir şekilde öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda sürecin planlanmasını bekledikleri görülmüştür. Öğretmenlerin açık uçlu madde hazırlama noktasında kendilerini yeterli görmedikleri, özellikle puanlamada sorun yaşadıkları tespit edilmiştir. Öğretmenler sürecin kademeli şekilde planlanması ile öğrencilerdeki uyum sorununun ve paniğin ortadan kalkacağını, öğrencilerin üst düzey düşünme becerileri ve ifade etme gücünün gelişeceğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine secondary school teachers' opinions on the transition to using open-ended items in all exams held in schools with the new Ministry of National Education measurement and evaluation regulation, the suitability of using this item type in their branches, and how to solve open-ended item application problems. This study followed the qualitative research philosophy-based phenomenological research model. The study included 18 secondary school teachers from Religious Culture, Science, English, Mathematics, Social Studies, and Turkish from five central Bolu secondary schools. Data was collected using a semi-structured interview form. Experts reviewed the researcher-created semi-structured interview form. Content analysis was used to analyze the interview data. Additionally, we calculated frequency and percentage values for codes and themes. The findings indicate that the suitability of open-ended items varies by branch. Mathematics, science, social studies, and Turkish teachers used open-ended items. The English and Religious Culture course teachers were not satisfied with open-ended questions in their lessons and thought the exams should be more varied. Teachers perceived the transition to open-ended item use with the new measurement and evaluation regulation as sudden and expected it to be planned gradually in line with their opinions. Teachers struggled to score open-ended items and did not consider themselves competent. Teachers said that planning the process gradually would eliminate students' adaptation problems and panic and improve their higher-order thinking and expression.