Muhasebe sektöründe bir uygulama olarak, iş stresi ve tükenmişlik hissinin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkileri
As a application in the accounting sector, the effects of job stress and feeling of burnout on quitter intention
  1. Tez No: 901616
  2. Yazar: YAVUZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ KORKMAZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
MUHASEBE SEKTÖRÜNDE BİR UYGULAMA OLARAK, İŞ STRESİ VE TÜKENMİŞLİK HİSSİNİN İŞTEN AYRILMA NİYETİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ ÖZET Bu tez, muhasebe mesleğinde iş stresi, tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Muhasebe sektörü, profesyonellerin refahını ve iş tutumlarını önemli ölçüde etkileyebilen zorlu ve yüksek basınçlı çalışma ortamıyla bilinmektedir. Bu bağlamda işten ayrılma niyetine katkıda bulunan faktörleri anlamak, muhasebe sektörü çalışanlarını elde tutma ve örgütsel başarı için etkili stratejiler geliştirme noktasında çok önemlidir. Bu çalışmada gerçekleştirilen literatür taraması, iş stresi, tükenmişlik ve işten ayrılma niyetleri ile ilgili teorik çerçeveleri ve ampirik araştırmaları muhasebe sektörü bağlamında ele almaktadır. Ayrıca, işten ayrılma niyetiyle iş stresi ve tükenmişlik arasındaki bağlantıları açıklayan teorik modeller incelenerek, bu ilişkileri etkileyebilecek potansiyel aracı ve moderatör faktörlere de vurgu yapılmaktadır. Bu çalışmada ele alınan araştırma problemi, muhasebe mesleğinde iş stresi ve tükenmişliğin işten ayrılma niyetine ne ölçüde katkıda bulunduğunu belirlemektir. Çalışma ayrıca, muhasebe sektörüne özgü, işten ayrılma niyetlerini etkileyebilecek benzersiz zorlukları ve stres faktörlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, bu faktörleri keşfederek, muhasebe mesleğinde iş stresi, tükenmişlik ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkinin altında yatan mekanizmalara ilişkin içgörü sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amaçları iki yönlüdür. Bunlardan ilki, muhasebe mesleğinde iş stresinin işten ayrılma niyetleri üzerindeki etkisini incelemek ve ikincisi, muhasebe profesyonelleri arasında tükenmişliğin işten ayrılma niyetleri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Mevcut literatürü analiz ederek ve ampirik araştırmalar yürüterek bu çalışma, muhasebe endüstrisindeki iş stresi, tükenmişlik ve işten ayrılma niyetleri arasındaki karmaşık etkileşimin anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF JOB STRESS AND FEELINGS OF BURNOUT ON INTENT TO LEFT AS AN APPLICATION IN THE ACCOUNTING SECTOR ABSTRACT This thesis aims to investigate the relationship between job stress, burnout and turnover intention in the accounting profession. The accounting industry is known for its challenging and high-pressure working environment, which can significantly impact professionals' well-being and work attitudes. In this context, understanding the factors contributing to turnover intention is very important in retaining accounting industry employees and developing effective strategies for organizational success. The literature review conducted in this study addresses theoretical frameworks and empirical research on job stress, burnout, and turnover intentions in the context of the accounting industry. In addition, theoretical models explaining the connections between turnover intention and job stress and burnout are examined, emphasizing potential mediator and moderator factors that may affect these relationships. The research problem addressed in this study is determining to what extent job stress and burnout contribute to turnover intention in the accounting profession. The study also aims to identify the unique challenges and stressors specific to the accounting industry that may affect turnover intentions. By exploring these factors, the study aims to provide insight into the mechanisms underlying the relationship between job stress, burnout, and turnover intentions in the accounting profession. The aims of this study are twofold. The first is to examine the effect of job stress on turnover intentions in the accounting profession and the second is to investigate the effect of burnout on turnover intentions among accounting professionals. By analyzing the available literature and conducting empirical research, this study aims to contribute to the understanding of the complex interplay between job stress, burnout, and turnover intentions in the accounting industry.