Hicri 1246 tarihli Kıbrıs Nüfus Defterinin transkripsiyonu ve yapılan nüfus sayımına göre verilen bilgilerin değerlendirilmesi
Transcription of the Cyprus Population Book dated 1246 Hijri and evaluation of the information given according to the population census
  1. Tez No: 901617
  2. Yazar: MUSA DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN GENCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 466
Özet
Osmanlı Devleti geniş bir coğrafyada yüzyıllarca hüküm sürmüş köklü bir devlettir. Bu hükümdarlığı korumak ve yaşatmak adına siyasi, askeri ve mâli birçok mücadeleye girişilmiştir. Devlet, hükmettiği coğrafyada askeri ve mâli yükümlülüklerini yerine getirmek için olası bir vergi kaybını önlemek ve orduya gerekli asker sağlamak amacıyla nüfus ve arazi sayımları yaptırmış, elde edilen verileri tahrir defterlerine kaydettirmiştir. XIX. yüzyıldan itibaren nüfus sayımları arazi sayımlarından ayrı olarak yapılmaya başlanmış ve nüfus defterleri ortaya çıkmıştır. İlk nüfus sayımlarına 1828-29 yıllarında başlanmışsa da yine bu yıllara tekabül eden Osmanlı-Rus savaşından dolayı sayımlar duraksamıştır. Savaş sonrası nüfus sayımları 1830-31 yıllarında tekrar başlamıştır. Bu çalışmada hicri 1246 (1830-31) tarihli Kıbrıs nüfus defteri incelenmiştir. Sadece Müslüman erkek nüfusunun yazıldığı defter, askerlikle yükümlü olanların yanı sıra Müslümanların yaşadığı yerleşim yerlerinin tespitini sağlamıştır. Ayrıca yaş gurupları, meslek gurupları, kullanılan isim ve lakaplar, insanların sahip olduğu fiziki ve ruhi sağlık bozukluğu, doğum, ölüm ve göç eden guruplar hakkında bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire was a long-established state that reigned over a vast geography for centuries. Protecting and maintaining this sovereignty brought several political, military and financial challenges to overcome. With a view to fulfilling its military and financial obligations in the territories under its rule, and to prevent possible tax loss and recruit soldiers for the army, the empire conducted population and land censuses and recorded the collected data in tahrir books. From the XIX century onwards, population censuses began to be conducted separately from land censuses, and thus, population registers emerged. The first population censuses started in 1828-29 but came to a quick halt with the outbreak of the Ottoman-Russian war. After the war, population censuses were resumed in 1830-31. This paper examines the Cypriot population register of 1246 AH (1830-31). The register, which only recorded the Muslim male population, provides valuable insight into the people who were liable for military service and the settlements where Muslims lived at the time. The register also contains information on age groups, occupational groups, names and nicknames, physical and mental health disorders, births, deaths, and migration groups.