Bağımsız anaokullarının etkililiği ile okul iklimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the effectiveness of independent kindergartens and school climate
  1. Tez No: 901629
  2. Yazar: MUHAMMED SALİH KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA KANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, bağımsız anaokullarında okul iklimi ve etkililik ilişkisini incelemektir. Araştırmanın verileri 2023-2024 eğitim öğretim yılında Sakarya ili merkez ilçe sınırları içerisinde bulunan 42 anaokulunda görev yapmakta olan 234 okul öncesi öğretmeninden alınmıştır. Okul iklimi ve etkililik ilişkisini anlamak için Çoban Söylemez ve diğerleri (2022) tarafından geliştirilen Okul Öncesi Eğitim Kurumları Etkililik Ölçeği ve Ördek İnceoğlu ve Aslan (2022) tarafından geliştirilen Okul Öncesi Okul İklimi Değerlendirme Aracı (OKDA) kullanılmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin, okul iklimi ve etkili okul düzeylerine dair görüşlerini belirleyebilmek için aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır. İklim ve etkililik arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Okul ikliminin, etkililiğin yordayıcısı olup olmadığını tespit etmek için çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin hem okul iklimi algıları (4.48±.42) hem de etkili okul algıları (4.38±.45) yüksek düzeydedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between school climate and effectiveness in kindergartens. The data of the study were collected from 234 preschool teachers working in 42 kindergartens within the borders of the central district of Sakarya province in the 2023-2024 academic year. The Effectiveness in Preschool Institutions Scale developed by Çoban Söylemez et al. (2022) and the Preschool School Climate Scale (PSCS) developed by Ördek İnceoğlu and Aslan (2022) were used to understand the relationship between school climate and effectiveness. Arithmetic mean and standard deviation values were used to determine preschool teachers' views on school climate and effective school levels. Pearson Correlation test was used to determine the correlation between climate and effectiveness. Multiple linear regression analysis was used to determine whether school climate is a predictor of effectiveness. According to the research findings, both teachers' perceptions of school climate (4.48±.42) and perceptions of effective school (4.38±.45) are at high level.