Bertrand Russell'ın din eleştirisi
Bertrand Russell's criticism of religion
  1. Tez No: 901628
  2. Yazar: YASEMİN UĞURLU ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF NUR ERKAN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Modern dönemlere girerken düşünce tarihini kökten etkilemiş en önemli olay, şüphesiz Mantıkçı Pozitivizm'in bilimi ve aklı önceleyen, dinî inancı öteleyen bir paradigamaya dönüşmesidir. Tüm düşünce dünyasının Mantıkçı Pozitivizm'den etkilenerek klasik düşünceden ve onun etkilerinden uzaklaştığı bir dönemde önemli bir isim olan Bertrand Russell Mantıkçı Pozitivizm'den ilham alarak kendi düşünce sistemini kurmuştur. Bertrand Russell kurduğu bu felsefi sisteme Mantıksal Atomculuk Felsefesi adını vermiştir. Mantıkçı Pozitivizm gibi bir dil felsefesi olan Mantıksal Atomculuk felsefesi özünde dilin atomik parçalarına kadar analiz edilerek dilden kaynaklı mantıksal problemleri ortadan kaldırma iddiasıyla ortaya çıkmıştır. Mantıksal Atomculuk felsefesiyle beraber Russell yeni bir dil inşa etme çabası içerisine girer. Biz bu çalışmada Russell'ın bu dili inşa sürecini açıklamaya çalışarak, dilin olguyla ve gerçeklikle olan bağına değindik. Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde Russell'ın din-bilim ilişkisini nasıl kurduğu üzerinde durularak tarihi süreçte din-bilim ilişkisindeki durumu da göz önüne almış olduk. Tezimizin ana konusu Russell'ın din konusunda eleştirel bakış açısını ortaya koymak ve anlamsız bulduğu dinî kavramları nasıl eleştirdiğine bakmaktır.
Özet (Çeviri)
As we enter the modern period, the most important event that has radically affected the history of thought is undoubtedly the transformation of Logical Positivism into a paradigm that prioritizes science and reason and postpones religious belief. At a time when the entire world of thought was influenced by Logical Positivism and moved away from classical thought and its effects, Bertrand Russell established his own system of thought with an original attitude, inspired by Logical Positivism. Bertrand Russell called this philosophical system he founded the Philosophy of Logical Atomism. A philosophy of language like Logical Positivism, the philosophy of Logical Atomism emerged as a claim to eliminate logical problems arising from language by analyzing the language down to its atomic parts. With the philosophy of logical atomism, Russell attempts to build a new language. In this study, we tried to explain Russell's language construction process and touched upon the connection of language with phenomenon and reality. In the following sections of the study, we focused on how Russell established the religion-science relationship and took into account the situation in the religion-science relationship in the historical process. The main subject of our thesis is to reveal Russell's critical perspective on religion and to look at how he criticizes religious concepts that he finds meaningless.