Afyon alkaloidlerinin yüksek performanslı likit kromatografi ve gaz kromatografi/ kütle spektrofotometrisi ile ayrımı
  1. Tez No: 90165
  2. Yazar: KASIM DİKENCİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
93 ÖZET Bu çalışmada afyon alkaloidlerinin analizi hızlı ve hassas bir şekilde gerçekleştirilmeye çalışıldı. Bunun için son yıllarda çok fazla kullanılan iki kromatografi tekniği olan Yüksek Performanslı Likit Kromatografisi ve Gaz Kromatografi /Kütle Spektrometresi teknikleri kullanılarak afyon alkaloidlerinin analizi gerçekleştirildi. Yüksek Performanslı Likit kromatografisi ile yapılan çalışmalarda kalitatif analiz için çok hızlı bir teknik olduğu ancak analizciden ve fiziki şartlardaki ufak değişimlere çok duyarlı olması Yüksek Performanslı Likit Kromatografi için dezavantaj yaratmaktadır. Gaz KromatogranVKütle Spektrometresi tekniği kalitatif analizde etkili ve kesin sonuçlar vermesi ile dikkat çekmektedir. Bu çalışmalar sonucunda bir laboratuara gelen afyon alkaloidlerinin hızlı bir şekilde analizi için Yüksek Performanslı Likit Kromatografisi,etkili ve kesin sonuç almak için Gaz Kromatografi /Kütle Spektrometresine teyit ettirilerek sonuçların verilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
94 SUMMARY In this study we have tried to realize the analysis of opium alkaloids very quickly and sensitively. For this reason, HPLC and GC/MS, which are both chromatography techniques that mostly used in recent years were applied and compared in the analysis of opium alkaloids. The HPLC study showed that it is a fast qualitative analysis technique, but it has a disadvantage which is caused by dependence of analysts and sensitive to the small changes in physical conditions. GC/MS techniques call attention by giving the effective and certain results in qualitative and quantitative analysis. As a result of these studies it is thought that HPLC is appropriate to analyze opium alkaloid very quickly and GC/MS is appropriate to take certain and effective results.