Tutuklu ve hükümlülerin anksiyete ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 90166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
120 7. ÖZET Bu çalışmada, cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerde anksiyete ve depresyon düzeyleri araştırılmıştır. Buna ek olarak sosyo-demografik ve krimtnolojik özellikleri değerlendirilmiştir. Sivas Binde bulunan iki farklı cezaeviden 25 kadın, 50 erkek hükümlü ve 25 erkek tutuklu deney grubunu oluşturmuştur, kontrol grubu ise daha önceden cezaevine girmemiş 25 kadın, 25 erkek bireyden oluşturulmuştur. Bu çalışmada, Durumluluk ve Süreklilik Anksiyete Envanteri, Beck Depresyon ve Hamilton Depresyon değerlendirme ölçekleri ile sosyo- demografik ve kriminolojik özelikleri kapsayan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Deney gruplarının anksiyete ve depresyon test sonuçları hem denek grupları kendi aralarında olmak üzere hem de kontrol grupları ile karşüaştirümıştır. Deney grupları anksiyete ve depresyon test sonuçları ile kontrol grupları anksiyete ve depresyon test sonuçları arasında istatistiksel anlamda belirgin farklılık bulunmuştur, özellikle erkek tutuklu grubunun Durumluluk Anksiyete Envanteri puanları ile bütün erkek hükümlü grupların Durumluluk Anksiyete Envanteri puanları arasında istatistiksel anlamda belirgin farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
121 8. SUMMARY In this study we investigated the levels of anxiety and depression in arrestees and convicts. In addition, to this their socio- demographic and criminologic features were evaluated. 25 female convicts, 50 male convicts and 25 male arrestees who were in two different prisoners in Sivas formed the experiment group, and also a control group was involved 25 females and 25 males who have not been sentenced before. In this study State-Trait Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory, Hamilton Depression Rating Scale and also personal information questionnaire including demographic and criminologic features were used. The results of the anxiety and depression test of the group were compared both between themselves and with the control group. A statistically significant difference has been found between the results of anxiety and depression test of the experiment group and the control group. Especially a significant difference has been found between the State Anxiety Inventory scores of males arrestee and all male convict groups.