Besleyici olan ve olmayan emme alışkanlıklarının süt dentisyon ve maloklüzyon ile ilişkili yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of nutritive and non-nutritive sucking habits on primary dentition and malocclusion-related quality of life
- Tez No: 901680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGEHAN YILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Besleyici Olan ve Olmayan Emme Alışkanlıklarının Süt Dentisyon ve Maloklüzyon ile İlişkili Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi Çalışmada, 3-6 yaş arası bir grup çocukta besleyici olan ve olmayan emme alışkanlıklarının süt dentisyon ve maloklüzyonla ilişkili yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu çalışma, Karadeniz Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na tedavi veya kontrol amaçlı başvuran 3-6 yaş arası 220 çocuğun, ağız içi muayenelerini ve anneleri ile yapılan yüz yüze görüşmeyi içeren kesitsel bir çalışmadır. Çalışmada besleyici olan ve olmayan emme alışkanlıklarına dair bilgiler, ebeveynlere uygulanan bir anket aracılığıyla elde edildi. Anket; sosyodemografik veriler, besleyici olan ve olmayan emme alışkanlıklarının varlığı, süresi, ve sıklığına ilişkin sorular içermekteydi. Ağız içi muayene sırasında dmft skoru, süt 2. molar terminal düzlem ilişkisi, süt kanin kapanış ilişkisi, anterior ve posterior çapraz kapanış varlığı, orta hat sapması varlığı, overbite ve overjet miktarı kaydedildi. Maloklüzyonun yaşam kalitesine olan etkisini belirlemek için Erken Çocukluk Çağı Ağız Sağlığı Etki Ölçeği (ECOHIS) kullanıldı. İstatistiksel analizler; tanımlayıcı analiz, Kruskal Wallis, Mann Whitney U ve Ki-kare testleri kullanılarak yapıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05). Çalışmamızda emzik kullanımının süt dentisyon üzerindeki etkileri göz önünde bulundurularak besleyici olmayan emme alışkanlıklarının doğru yaşta bırakılması konusunda ebeveynlere rehberlik edilmesi ve böylelikle bu alışkanlıkların süt dentisyonda ortaya çıkaracağı maloklüzyonların önüne geçilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Nutritive and Non-nutritive Sucking Habits on Primary Dentition and Malocclusion-related Quality of Life This study aimed to examine the impact of nutritive and non-nutritive sucking habits on the quality of life related to primary dentition and malocclusion in a group of children aged 3 to 6 years. This study is a cross-sectional study involving oral examinations and face-to-face interviews with the mothers of 220 children aged 3 to 6 years who applied to the Department of Pediatric Dentistry at Karadeniz Technical University Faculty of Dentistry for treatment or control purposes. In the study, information regarding nutritive and non-nutritive sucking habits was obtained through a questionnaire administered to the parents. The questionnaire included questions about sociodemographic data, the presence, duration, and frequency of nutritive and non-nutritive sucking habits. During the oral examination, the dmft score, primary second molar terminal plane relationship, primary canine occlusion relationship, presence of anterior and posterior crossbite, presence of midline deviation, amount of overbite and overjet were recorded. The Early Childhood Oral Health Impact Scale (ECOHIS) was used to determine the effect of malocclusion on quality of life. Statistical analyses were conducted using descriptive analysis, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, and Chi-square tests. A p-value of less than 0.05 was considered statistically significant. In the study, a statistically significant relationship was found between pacifier use duration and both breastfeeding duration and bottle-feeding duration (p0.05). In our study, considering the effects of pacifier use on primary dentition, it is recommended that parents be guided to stop non-nutritive sucking habits at the appropriate age, thereby preventing malocclusions that may arise in primary dentition.