Yapıların modal parametrelerinin yüksek hızlı kamera tabanlı yer değiştirme ölçümleri ile elde edilmesi
Obtaining the modal parameters of structures using high-speed camera-based displacement measurements
- Tez No: 901687
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL HACIEFENDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, iki farklı küçük ölçekli çelik yapı modeli ve çelik yaya üst geçidinin video kamera tabanlı modal analiz testleri üzerine çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Yapılan tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, konuyla ilgili yapılmış olan geçmiş çalışmalardan ve tezde kullanılan yöntemlerden bahsedilmiştir. İkinci bölüm, iki farklı küçük ölçekli çelik yapı modeli ve çelik yaya üst geçidi üzerinde gerçekleştirilen sonlu eleman yöntemi ile modal analiz, video kamera tabanlı modal analiz ve ivmeölçer tabanlı modal analiz çalışmalarını içermektedir. İki farklı küçük ölçekli çelik yapı modelinin ivmeölçer tabanlı modal analizinde kullanılan ivme verileri iDynamics adlı telefon uygulaması ile elde edilmiştir. Video kamera tabanlı modal analizi ile modal parametrelerin elde edilebilmesi için, Lucas-Kanade Optik Akış Algoritması ve ARMA Modeli'ni temel alan Python dilinde geliştirilmiş kodlar kullanılmıştır. Üçüncü bölümde, deneysel çalışmalar neticesinde elde edilen sonuçlara yer verilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Son bölümde ise öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, studies were carried out on video camera based modal analysis tests of two different small-scale steel structure models and steel pedestrian overpass. The thesis study consists of four sections. In the first section, previous studies on the subject and the methods used in the thesis are mentioned. The second section includes finite element model and modal analysis, video camera based modal analysis and accelerometer based modal analysis studies carried out on two different small-scale steel structure models and steel pedestrian overpass. The acceleration data used in the accelerometer based modal analysis of two different small-scale steel structure models were obtained with the phone application called iDynamics. In order to obtain modal parameters with video camera based modal analysis, codes developed in Python language based on Lucas-Kanade Optical Flow Algorithm and ARMA Model were used. In the third section, the results obtained as a result of experimental studies are given and the results are compared. In the last section, recommendations are given.