Tiroid fonksiyon bozukluğu olan hastalarda kardiyovasküler risk tahmini ve primer koruma
Cardiovascular risk estimation and primary prevention in patients with thyroid dysfunction disorder
- Tez No: 901689
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmada, tiroid fonksiyon bozukluğu olan vaka grubu ile tiroid fonksiyon bozukluğu olmayan kontrol grubu arasında SCORE2 algoritması kullanılarak hesaplanan ölümcül ve ölümcül olmayan kardiyovasküler olay riski arasındaki ilişkiyi incelemek, primer koruma kapsamında yapılabilecek tıbbi müdahaleleri saptamayı amaçladık. Gereç-Yöntem: Retrospektif tanımlayıcı tipteki bu araştırma, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine 40-69 yaş arasındaki 230 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların poliklinik ziyareti esnasında rutinde bakılan laboratuvar tetkikleri ile kan basıncı, kullandığı ilaç bilgisi, aşı durumu, sosyodemografik verileri, sigara ve alkol kullanım durumu bilgisi sorgulanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalara SCORE2 algoritması kullanılarak kardiyovasküler hastalık riskine göre kategorize edilmiştir. Bulgular: Statin kullanımı, hipertansiyon ilacı kullanımı ve aspirin kullanımı açısından iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to examine the relationship between the risk of fatal and non-fatal cardiovascular events calculated using the SCORE2 algorithm between the case group with thyroid dysfunction and the control group without thyroid dysfunction, and to determine the medical interventions that can be performed within the scope of primary prevention. Materials-Methods: This retrospective descriptive study was conducted with 230 participants between the ages of 40-69 at the Rize Recep Tayyip Erdoğan University Education and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic. During the outpatient clinic visits of the participants, patients whose blood pressure, medication information, vaccination status, sociodemographic data, smoking and alcohol use were questioned were included in the study. The patients were categorized according to their cardiovascular disease risk using the SCORE2 algorithm. Results: There is a significant difference between the two groups in terms of statin use, hypertension medication use and aspirin use.