Majör depresif bozukluk tanılı hastalarda serum bdnf düzeyi ve TRPC3 geninin hastalık ile olası ilişkisinin incelenmesi
An analysis of the possible relationship between serum bdnf level and TRPC3 gene in patients with major depressi̇ve disorder
- Tez No: 901691
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Beyin kaynaklı nörotrofik faktörün (BDNF) psikiyatrik bozuklukların patofizyolojisinde ve psikotropların etki mekanizmasında önemli roller oynadığı birçok çalışma tarafından gösterilmiştir. Literatür taramamıza göre kanonikal geçici reseptör potansiyel kanalı 3 (TRPC3) hakkında bildiklerimiz ise BDNF'ye nazaran çok daha azdır. Sunduğumuz bu tez çalışmasında depresyon tanılı bireylerde TRPC3 geni rs13121031 polimorfizminin; hastalık ve BDNF düzeyleri arasındaki olası ilişkisinin araştırılması ve sağlıklı kontrol olgularıyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Fırat Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne müracaat eden ve ayaktan tedavi gören 192 hasta ile sosyodemografik açıdan hasta grubuyla benzer özelliklere sahip 200 sağlıklı kontrol dahil edildi. Katılımcılara Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu, Semptom Tarama Anketi 90 maddelik gözden geçirilmiş hali (SCL-90-R), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) uygulandı. Sonrasında olgulardan venöz kan örneği alındı. Serum örneklerinden Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemi kullanılarak BDNF düzeyleri çalışıldı. TRPC3 genindeki rs13121031 polimorfizm analizleri ise ABI 7500 Fast Real Time System cihazında TaqMan probları kullanılarak çalışıldı. Verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Brain-derived neurotrophic factor (BDNF) has been demonstrated by many studies to have a significant role in the pathophysiology of psychiatric disorders and the action mechanism of psychotropic drugs. Based on our literature review, we know much less about transient receptor potential channel 3 (TRPC3) than about BDNF. The purpose of this thesis is to investigate the possible correlation between the TRPC3 gene polymorphism rs13121031 in individuals diagnosed with depression/disease and BDNF levels; and to compare it with healthy control individuals. The study included 192 patients who applied to the Fırat University Hospital Psychiatry Polyclinic and underwent outpatient treatment, and 200 healthy controls with similar sociodemogra"phic characteristics to the patient group. The participants were evaluated with the Sociodemographic and Clinical Data Form, the 90-item Revised Symptom Checklist (SCL-90-R), the Beck Anxiety Inventory (BAI), and the Beck Depression Inventory (BDI). Venous blood samples were then taken from the subjects. BDNF levels were examined using the Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method from serum samples. TRPC3 gene polymorphism rs13121031 analyses were performed using TaqMan probes on an ABI 7500 Fast Real Time System device. SPSS 22 package program was used for data analysis.