16. yüzyılda Osmanlı yönetiminde Habeş ve Portekizliler
Habesh under the Ottoman rule in the 16th century and the Portuguese
  1. Tez No: 901738
  2. Yazar: HAVA ÖNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
16. yüzyılda Kızıldeniz, Basra Körfezi ve Hind Okyanusu'ndaki rekabet ortamında iki güçlü rakip devlet bulunuyordu: Osmanlı Devleti ve Portekiz. Baharatın kaynağına sahip olmak ve ticaretin kontrolünü sağlamak üzere yaşanan mücadeleler neticesinde yeni hakimiyet alanları oluşmaya başladı. Afrika'nın kuzeydoğusuna tekabül eden Habeş toprakları, on altıncı yüzyılda Müslüman-Hristiyan çatışma sahası haline geldi. Katolik Portekiz, Ortodoks Habeş kralları ile irtibat kurmak üzere misyonerler gönderdiğinde Habeş'in Müslüman hâkimleri, cihad adı altında faaliyetler gerçekleştiriyordu. Osmanlı Devleti'nin bu mücadele ortamına doğrudan katılması, Özdemir Paşa'nın 1555 yılında Habeş eyaletinin ilk beylerbeyi olarak göreve başlamasıyla gerçekleşti. Bu çalışma, Habeş eyaletinin kuruluş aşaması, görev yapan beylerbeyleri, idâri yapı, Habeş kralları ve Portekizlilerle olan mücadeleler gibi konuları ihtiva etmektedir. Osmanlı ve Portekiz arşiv belgeleri, dönemin kaynak eserleri ve Habeş kroniklerinin verdiği bilgilere göre mukayeseli bir anlatımla on altıncı yüzyıl Habeş'ine dair bilinmeyenleri anlatmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In the 16th century, the rivalry in the Red Sea, the Persian Gulf, and the Indian Ocean involved two powerful competing states: the Ottoman Empire and Portugal. Struggles to control the source of spices and manage trade routes led to the formation of new areas of dominance. The lands of Abyssinia, corresponding to northeastern Africa, became a battlefield of Muslim-Christian conflict in the 16th century. When Catholic Portugal sent missionaries to establish contact with the Orthodox Abyssinian kings, the Muslim rulers of Abyssinia were conducting activities under the banner of jihad. The direct involvement of the Ottoman Empire in this struggle began with Özdemir Pasha's appointment as the first governor-general (beglerbegi) of the Abyssinian province in 1555. This study covers topics such as the establishment phase of the Abyssinian province, the governors-general who served there, the administrative structure, and the struggles with the Abyssinian kings and the Portuguese. It aims to reveal the unknown aspects of 16th-century Abyssinia through a comparative narrative based on Ottoman and Portuguese archival documents, contemporary sources, and Abyssinian chronicles.