Selülaz enziminin Ağrı Diyadin termal kaplıcalarından izole edilen bakteriden elde edilmesi, kısmi saflaştırılması ve karakterizasyonu
Obtaining, partial purification and characterisation of cellulase enzyme from bacteria isolated from Ağri Diyadin thermal hot springs
  1. Tez No: 901737
  2. Yazar: OSMAN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS ŞAKİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada Ağrı ili Diyadin İlçesinde bulunan termal sıcak su kaynağından elde edilen Bacillus licheniformis bakterisine ait selülaz enziminin karakterizasyonu ve çeşitli bileşiklerin enzime etkisi ile bu bakterinin ürettiği ekzopolisakkarit miktarı ve ekzopolisakkaritin antimikrobiyal etkisi incelenmiştir. Selülaz enziminin optimum çalışma sıcaklığı ve pH'ı sırasıyla 60 oC ve 9.0'dır. Bu sonuçlara göre selülaz enziminin karboksimetil selüloz (CMC) substratı ile Vmax değeri 2.33 EU/ml olup Km değerinin ise 0.0348 mM olduğu görülmüştür. EDTA, KCl, MgSO4, PIO3 ve SDS bileşiklerinin selülaz enzimine olan etkileri incelendiğinde bu bileşiklerin enzimi inhibe ettiği görülmektedir. Lineweaver–Burk grafiği çizilerek bu bileşiklerin IC50 ve Ki değerleri hesaplanarak inhibisyon tipleri belirlenmiştir. Çalışmalar sonucu Bacillıs licheniformis bakterisinin en fazla pH 6.0'da ürediği en fazla ekzopolisakkariti de bu pH'da ve 40 oC'de ürettiği belirlenirken üretilen ekzopolisakkaritin antimikrobiyal etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the characterisation of cellulase enzyme of Bacillus licheniformis bacteria obtained from a thermal hot water source in Diyadin District of Ağrı Province, the effects of various compounds on the enzyme, the amount of exopolysaccharide produced by this bacterium and the antimicrobial effect of exopolysaccharide were investigated. The optimum operating temperature and pH of cellulase enzyme were determined as 60 oC and 9.0, respectively. According to these results, Vmax value was 2.33 EU/ml and Km value was 0.0348 mM for cellulase enzyme with carboxymethyl cellulose (CMC) substrate. When the effects of EDTA, KCl, MgSO4, PIO3 and SDS compounds on cellulase enzyme were analysed, these compounds inhibited the enzyme. IC50 and Ki values of these compounds were calculated by drawing Lineweaver-Burk graphs and inhibition types were determined. As a result of the studies, it was determined that Bacillis licheniformis bacteria grows at pH 6.0 and produces the most exopolysaccharide at this pH and 40 oC, and the exopolysaccharide produced has antimicrobial effect.