E-sağlık uygulamalarına hazırbulunuşluk düzeyini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examining the factors affecting the level of readiness for e-health applications
- Tez No: 901768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Education, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Türkiye'de ve global ölçekte e-Sağlık uygulamalarına hazırbulunuşluk düzeylerini etkileyen faktörlerin kapsamlı bir analizini sunmaktadır. Araştırma, e-Sağlık uygulamalarının başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için kritik önem taşıyan teknolojik altyapı, tutum, güvenlik ve gizlilik endişeleri, kültür faktörleri ve eğitim seviyeleri gibi anahtar faktörleri derinlemesine incelemekte ve bu faktörlerin sosyo-demografik özelliklerle olan ilişkilerini detaylı bir şekilde ele almaktadır. Çalışma, mevcut literatürü ve Türkiye'deki uygulamaları temel alarak, e-Sağlık uygulamalarının toplum tarafından nasıl kabul edildiğini ve bu uygulamaların etkin kullanımını sağlamak için hangi hazırlıkların yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, e-Sağlık uygulamalarının kullanımındaki mevcut trendler, bu alandaki teknolojik yenilikler ve gelecekteki potansiyelleri üzerinde durulmaktadır. Araştırmanın sonuçları, sağlık politikası yapıcılarına, sağlık hizmeti sağlayıcılarına ve ilgili diğer taraflara, e-Sağlık uygulamalarının daha geniş bir kitle tarafından benimsenmesini sağlayacak politikalar ve stratejiler geliştirmede rehberlik etmektedir. Bu çalışma, e-Sağlık uygulamalarına geçiş sürecinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve Türkiye'nin yanı sıra diğer ülkelerdeki sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Tezin sonuçları, e-Sağlık sistemlerinin etkin bir şekilde planlanması ve uygulanması için gerekli olan çeşitli faktörlerin anlaşılmasına olanak tanıyarak, sağlık sektöründe dijital dönüşüm sürecini hızlandırmada kaynak olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis presents a comprehensive analysis of the factors affecting the readiness levels for e-Health applications in Turkey and globally. The research deeply examines the key factors such as technological infrastructure, attitudes, security and privacy concerns, cultural factors and education levels, which are critical for the successful implementation of e-Health applications, and examines the relationships of these factors with socio-demographic characteristics in detail. Based on the existing literature and practices in Turkey, the study reveals how e-Health applications are accepted by the society and what preparations should be made to ensure the effective use of these applications. In addition, current trends in the use of e-Health applications, technological innovations in this field and their future potential are emphasized. The results of the research guide health policy makers, health service providers and other interested parties in developing policies and strategies that will ensure the adoption of e-Health applications by a wider audience. This study aims to provide a better understanding of the transition process to e-Health applications and to contribute to the development of health services in Turkey and other countries. The results of the thesis stand out as resource in accelerating the digital transformation process in the health sector by allowing the understanding of various factors required for the effective planning and implementation of e-Health systems.