İşkence ve Adli Tıp'ta tespiti sorunu
- Tez No: 90177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE BAFRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
9. ÖZET Tabidir ki işkence konusu üzerinde çalışmak, bir çok kişide siyasal çağrışımlar yapacaktı. Bu öngörüde yanılınmadığı, çalışma esnasında görülmüştür. Ancak hukuk ve tıp biliminin ortak bir sorunu olan işkence, iş bu tezde ele alındığı şekliyle daha önceden irdelenmemişti. Bu tez, işkencenin tanımı ve tarihsel süreçteki gelişimini ana hatlarıyla çizen; Türk hukukunun düzenlemesini kısa ve net olarak irdeleyip, ulusalüstü hukuk karşısındaki eksikliklerini belirleyen bir üslupla hazırlanmıştır. Tezde temel olarak işkencenin tespitinin önündeki idari, hukuksal ve tıbbi engeller incelenmiştir. Birinci bölümde yer alan“Hukuksal Doku”bölümü, teze temel oluşturması ve konunun boşlukta kalmaması kaygısıyla hazırlanmıştır. İşkencenin tek bir boyutunun ele alınıp, sadece bu yönünün ön plana çıkarılarak incelenmesi, olanaksızdır. Dolayısıyla tezde önce genel bilgilere yer verilmiş, daha sonra bulguların tıbbi raporlara aktarılmasının önündeki engeller sıralanmıştır. Bu noktada yaşanan sorunların her biri tek tek ele alınmış ve bizce bilimsel bir yaklaşımla analiz edilmiştir. Sonuç olarak görülmüştür ki; ' Kurumsallaşmış bir olgu olan işkencenin önüne geçilebilmesinin hukuki ve toplumsal koşulları oluşturulmamıştır. İşkence olgusunun hala münferit bir kaç olay biçiminde algılanması, sorunun devam ediyor olmasındaki ciddi sıkıntılardandır. Hekimler, gerek iradi ve gerekse iradi olmayan nedenlerle, işkenceyi bir çok halde tespit edememekte yahut etmemektedir. İşkence söz konusu olduğunda, hekimlerin ürkek ve tedirgin davrandıkları bilinen bir gerçektir. Bu durumun nedenleri tezde ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Tez konusu olarak işkencenin seçilmiş olmasının ana nedeni, Türkiye'de işkencenin sistematik bir uygulama olarak devam ediyor olmasıydı. Tezin hazırlandığı yaklaşık iki yıllık süre içinde de, işkence azalmadan devam etti. Dileriz ki, işkence adli tıp, tıp ya da hukuk alanında çalışanlar için araştırma konusu olmaktan çıksın ve sadece tarihçilerin ilgi alanına giren bir konu olarak kalsın. 118
Özet (Çeviri)
10. SUMMARY To study on torture as a thesis may normally remind political ideas for many people. We observed that we are right on this foresight. However, torture as a common problem for both law and medical sciences had not been studied yet from our point of view. Thus, we think that our thesis has an important funetion. This thesis has been prepared by a disciplinary style:The definition and the history or torture, the broadest but the clearest observation of Turkish law subject to torture and the deficiencies regarding international law. The basic argument of our thesis is to search for administrative, legal and medical obstacles to find out torture. The“Legal Structure”part in section I has been prepared in order to support our argument. It was impssible for us tu search for only one dimension and disregard other foctors. Thus, the general introductory data have been placed first and thenthe obstacles to transfer findings into medical reports have been enumerated. The problems have been dealed one by ane analyzed in a scientific manner. We observed that; There are neither legal nor social conditions to prevent torture as an intitutionslized fact. To think about the fact of torture as individual and seperate events is the most serious problem. The doctors, can notor don't want to find out torture consciously or unconsciously. It is fact that they behave in a timid state subject to torture. The reasons for this behaviour type are explained in details in our thesis. The basic reason to choose torture as a thesis subject is the continuing systematic application in Turkey. It has been continued to be applied for two year preparation period of our thesis with out any decrease. We wish, that the fact of torture would be a research subject for historians rather than the specialist on forensic medicine, medicine and law. 119