Kullanıcıyı giysi üretimine dahil etme uygulamaları
The practices to involve the user in garment productuion
- Tez No: 901787
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE YAŞAR ÇEĞİNDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tüketicilere çeşitli biçimlerde ve mümkün olan tüm kanallarda etkili ve unutulmaz deneyimler sunmak şüphesiz günümüz pazar yapısında şirket başarılarının temel faktörlerinden biridir. Artık ürünün sadece ne olduğu değil, aynı zamanda hangi amaç ve ihtiyaçlara karşılık verdiği, tüketici yaşamının tam olarak nasıl bir parçası olacağı konuları da önem arz etmektedir. Yapılan çalışma, tüketicinin ortak yaratıcı olarak konumlandığı bu hizmet merkezli pazarda, giysi üretimi alanında da mümkünlüğünü araştırmaktadır. Çalışma grubu kartopu örneklem seçim tekniği ile iletişime geçilen 15 kadın gönüllüden oluşmaktadır. Araştırmanın evreni alanda yetenekli bireyleri ve yeterli bilgi beceriye sahip olmasa bile giysi dikme konusunda istekli olan bireyleri kapsamaktadır. Karma yöntem kullanılan araştırmada bir dikim kiti hazırlanmış ve çalışma grubuna uygulanmıştır. Veriler uygulama öncesi ve sonrası olmak üzere 2 aşamada gerçekleştirilen web tabanlı anket aracıyla toplanmıştır. Katılımcıların giysi dikim hazırlık aşamalarına ve dikim kitine dair görüşleri, giysi üretim aşamasına dâhil olma konusundaki motivasyonları araştırılmıştır. Giysi dikim hazırlık evresinin (kalıp çıkarma, kumaş kesme vb.) bireyleri dikiş dikmekten alıkoyduğu ve bu sebeple dikiş dikmeyi ertelemelerine sebep olduğu görülmektedir. Hazırlanan dikim kiti ile bu evrenin ortadan kalkması katılımcıların dikiş dikmek için motive olmalarına ve eylemi benzer ya da farklı şekillerde tekrarlamak istemelerine sebebiyet vermiştir. Bireylerin kendi giysilerinin ortak yaratıcısı olduklarında ilgili alanda deneyim ve beceri elde etmelerine ve böylece başarı, gurur, sorumluluk, öz yeterlilik geliştirmelerine, sunulan kişiselleştirme imkânı ile memnun ve tatmin olmalarına bunlara ek sosyallik, statü, prestij elde etmelerine neden olabileceği gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçları fikrin mevcut pazar yapısında işleyebileceğini aynı zamanda üretici ve tüketici taraflarında fayda sağlayabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Providing consumers with effective and memorable experiences in various forms and through all possible channels is undoubtedly one of the key factors for company success in today's market structure. It is now important not only what a product is, but also how it addresses the purpose and needs, and how it becomes an integral part of consumer life. This study invastigates the potential for consumer positianing as co-creator in the field of also clothing production in this service-dominant logic, where the consumer is positioned as a co-creator. The study group consists of 15 female volunteers who were selected using snowball sampling technique. The universe of the study includes talented individuals in the field and individuals who are willing to sew clothes even if they do not have sufficient knowledge skills. A sewing kit was prepared and applied to the study group in this mixed-method research. Data was collected through a web-based survey tool in two stages: pre-application and post-application. The participants' views on garment sewing preparation stages and the sewing kit, as well as their motivation to be involved in the garment production process, were investigated. It is observed that the garment sewing preparation stages (such as pattern drafting, fabric cutting, etc.) discourage individuals from sewing and consequently lead to postponement of sewing activities. The disappearance of this stage with the prepared sewing kit caused the participants to be motivated to sew and to want to repeat the action in similar or different ways. The study findings suggest that when individuals become co-creators of their own garments, they can gain experience and skills in the relevant field, develop success, pride, responsibility, and self-efficacy, and feel satisfied and fulfilled through the offered personalization opportunity. Additionally, it is observed that this process can also lead to socialization, status, prestige, and obtaining social benefits. The research results indicate that the concept can work within the existing market structure and provide benefits to both producers and consumers.