Deneysel subaraknoid kanamada oluşan vazospazma BQ-610'un etkisi
- Tez No: 90180
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM ÇIRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Serebral vazospazm, intrakraniyal anevrizma rüptürüne bağlı oluşan, subaraknoid kanama (SAK)'lı hastalarda morbidite ve mortaliteden birinci derecede sorumludur. Vazospazmın önlenmesi ve tedavisine yönelik çalışmalar devam etmesine rağmen, henüz etkin bir yöntem yoktur. Serabral vazospazm multifaktöryel bir olaydır. Serebral vazospazmlı hastaların plazma ve beyin omurilik sıvısı (BOS)' nda güçlü vazokonstriktör madde olan endotelin (ET)' lerin konsantrasyonunun artması bu olayda ET' lerin etkin bir rol oynadığım düşündürmektedir. Bu çalışmada ET antagonisti kullanarak SAK sonrası oluşan serebral vazospaz düzeltilmeye çalışıldı. Bu amaçla 30 Yeni Zellanda türü tavşan 10' lu 3 gruba bölünerek çalışıldı. Grup- A, kontrol grubu (n=10); SAK oluşturulmayan normal denekler. Grup-B, SAK'lı grup (n=10); intrasistemal otolog kan enjeksiyonu ile SAK oluşturulan denekler. Grup-C, tedavi grubu (n=10); SAK oluşturulup, intrasistemal olarak ET-A antagonisti olan (N,N-hexamethylene) carbamoyl-Leu-D-Trp(CHO)-D-Trp yani BQ-610 verilen denekler. İntrasistemal uygulanan BQ-610'un serebral vazospazma etkisi morfometrik analiz yöntemi ile araştırıldı. Morfometrik analiz ölçümlerinde, baziller arter kesit alanlarının BQ-610 uygulanan grupta %25 daraldığı ve SAK yapılıp, BQ-610 verilmeyen grupta ise bu daralmanın %62 oranında olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cerebral vasospasm is primarly responsible from mortality and morbidity of subarachnoidal hemorrhage (SAH) due to the the rupture of intracranial aneurysm. Although there are many studies for prevention and treatment of vasospasm, no effective method has been developed yet. Cerebral vasospasm is a multifactorial pathology. Endothelin (ET) is a strong vasoconstrictor material and was detected in high concentrations in serebrospinal fluid (CSF) and plasma of the patients with cerebral vasospasm. We evaluated the effect of BQ-610, which is an endothelin antagonist on the cerebral vasospasm caused by subarachnoid hemorrhage. In this study 30 New Zelland Rabbits divided in three groups each consisting of 10 rabbits, were included. Group A, control group (n:10); included 10 rabbit without subarachnoid hemorrhage, Group B, SAH group (n:10); subarachnoid hemorrhage was performed via intracisternal injection of autolog blood. Group C, treatment group (n:10); had also subarachnoid hemorrhage and treated with intracisternal injection of ET-A antagonist BQ-610 (N,N-hexamethylene) carbamoyl-Leu-D-Trp(CHO)- D-Trp sequence. The effectivity of BQ-610 was investigeted by a morphometrical analyze method of the basilar artery diameter. As a result, BQ-610 treated group had a 25% constriction of basilar artery, but in the group with subarachnoid hemorrhage without BQ- 610 treatment, 62% basilar artery constriction was detected.