Lisedeki öğrencilerin başarı beklenti, ekonomik düzey ve çevrelerine göre psikoaktif maddeleri kullanım yönünden karşılaştırılması
- Tez No: 90181
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, lise öğrencilerinin psikoaktif maddeleri tanıma, kullanma düzeyleri ve kullanmaları üzerinde bazı değişkenlerin etkili olup olmadığını belirlemek amacı ile yapılmıştır. Evren olarak İstanbul liseleri alınmış, örneklem olarak alınan 6 okuldaki 1094 öğrenciye anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen verilerin bilgisayarda SPSS 7.5 istatistik programı ile analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; Lise 1., Lise 2. ve Lise 3. sınıf öğrencilerinin sigara, içki ve psikoaktif maddeleri tanıma, kullanma ve sürekli kullanma yüzdeleri belirlenmiştir. Sigara, içki ve sakinleştirici, uçucu, esrar kullanım oranlarının yüksek olduğu, diğer maddelerin kullanım oranlarının %04 ile %2,4 arasında değiştiği görülmüştür. Kızlara göre erkeklerde, dersleri zayıf ya da en başarılı olanlarda; gelecekle ilgili keskin başarı beklentisi olanlarda; gelir düzeyi 1000-2000$ (450-900 milyon TL) arasında olanlarda; lüks semtlerde oturanlarda; annesi yüksek okul, lise; babası lise, yüksek okul mezunu olanlarda; ailesi serbest bırakanlarda; ailesi ara sıra iyi davranan ve hiç iyi davranmayanlarda; kendi cinsinden hiç arkadaşı olamayanlarda, arkadaşı varsa sayısı fazla olanlarda, 1, 2-4, 11 'den çok flörtü olanlarda, grupta lider yardımcısı ve lider konumunda olanlarda; grubun etkisi olumsuz veya hem olumlu hem olumsuz olanlarda; depresyon ve sürekli kaygı puanı yüksek olanlarda madde kullanım oranının yüksek olduğu; görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research has been done to determine whether some variables have some influence on the knowledge of the high school students about drugs, their level of using it, and their usage of drug. This research has been based on high schools in Istanbul, as a sample, the survey has been applied to 1094 students in 6 high schools. The data which is the result of these surveys has been analysed on computer in the SPSS 7.5 statistic program. According to the result of this analysis, the percentage of the knowledge of high school Lise 1, Lise 2 and Lise 3 students about tobacco, alcohol, drugs, their usage of drugs and their permenant usage of drugs has been identified. It has been seen that the rate of using cigarette, alcohol, sedatives, inhalant- volatille and drugs is high and that the rate of using other items shows changes ranging between %04-%2.4. It has also been seen that the rate of using any kinds of drug is high among those whose grades are bad and those who are the most successful ones; those who have certain expectations of success in future and those whose incomes are between 1000-2000$ (450-900 milyon TL); those who live in rich areas, those whose mother is a university, highschool graduate or father is a high-school, university graduate, those who are allowed to live more freely and those who are treated well from time to time, and who have never been treated well by their parents, those who have no friends on their own sex, those who have too many friends, those who have 1, 2-4, and more than 1 1 flirts, those who are the assistant of the group leader and who have the position of a leader, those who are affected by the group in a negative way or both the positive and negative way; those whose anxiety and depression points are constantly high. H5