Psikoaktif madde almış kişilerin otopsi olgularında kimyasal bulgular
  1. Tez No: 90179
  2. Yazar: BİNNUR NİŞANCI (BALCI)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
115 7. ÖZET 1992 ve 1994 yıllarını kapsayan bu çalışmada Adli Tıp Kurumu' nda yapılan otopsilerde uyuşturucu madde alınmasına bağlı ölümler ile uyuşturucu madde almış olduğu saptanan olgular incelenmiş ve uyuşturucu kullanımını çeşitli boyutları ile inceleyen bir veri oluşturulması amaçlanmıştır. Toplam 4138 adet otopsi raporu incelenmiş ve 128 olguda (%3.09) uyuşturucu madde tespit edilmiştir. Bunlardan 105 olguda ölüm sebebi yükek doz uyuşturucu alımına bağlanmış, 23 olguda ise otopside alman örneklerde uyuşturucu madde bulunmuş ancak ölümün meydana gelişinde başka faktörlerin de etkili olduğu saptanmıştır. 1986 ile 1994 yılı verileri karşılaştırıldığında 9 yıl içinde otopsi sayısında %74'lük (1275'den 2224'e çıkmıştır), buna karşılık uyuşturucu madde tespit edilen olgu sayısında %1183'lük (6' dan 71' e çıkmıştır) bir artış gerçekleşmiştir. Uyuşturucu tespit edilen olgu sayısının toplam otopsi sayısına oranı ise 1986' da %0.47, 1994' de %3.19'dur. Toplam otopsi sayısı içinde uyuşturucu madde alımına bağlı ölümler ve uyuşturucu116 madde almış olduğu saptanan olguların sayısı giderek artmaktadır. Olguların ölüm yaşı 1992 ve 1994 yılları toplamında 35-39 yaşlar arasında yoğunlaşmaktadır, ancak ölüm yaşının 1994 yılında 1992' ye göre daha genç yaşlara kaydığı görülmektedir. 1992' de 25-29 yaş arasında 6 ölüm varken bu 1994'de 17'ye çıkmıştır. Uyuşturucu madde alımının erkeklerde kadınlardan daha fazla olduğu görülmüştür. 128 olgunun 120' si (%93.75) erkek, 8' i (%6.25) kadındır. Ölümden sonra 44 kişi ev ve otelde, 47 kişi gözden uzak açık mahalde (ıssız sokak, park, sahil vb.) bulunmuş, 24 kişi de hastanede ölmüş veya hastaneye ölü duhul etmiştir. Dış bulgularda dövme (32 adet), eski keşi nedbeleri (33 adet), iğne pikür izi (54 adet), eski yara nedbesi (27 adet), ekimozlar (32 adet) ve sıyrıklar (42 adet) dikkat çekmektedir. Ölüm nedenleri arasında morfin intoksikasyonu 83 adet ile ilk sırayı almaktadır. Ayrıca morfin117 intoksikasyonu 19 olguda da başka nedenlerle birleşerek ölüme sebebiyet vermiştir. İç organların histopatolojik incelemesinde akciğer ve beyinde hiperemi ve ödem göze çarpmakta. Yine akciğerde intra-alveoler kanama, lobüler pnömoni ve tüberküloz, karaciğerde staz, siroz, yağlanma ve hepatit, kalpte hipertrofik kardiyomyopati görülmektedir. Kan, idrar, iç organ, cilt ve cilt altı örneklerinin kimyasal analizinde en çok idrarda veya alınamadığı durumlarda mesane çalkantı suyunda uyuşturucu madde bul gul anmış t ir (120 olgunun idrar örneğinde uyuşturucu tespit edilmiştir). Bu uyuşturucu metabolizmasına uygun bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
118 SUMMARY In this study comprising the years 1992 and 1994, the facts and deaths related to the use of narcotic drugs are examined with the help of the autopsy reports of forensic medicine and it is aimed to establish a database studying the various dimensions of drug addiction. 4138 autopsy reports were examined and in 128 of them (3.09 %) narcotic drug was found. 105 of these facts were caused directly by the high dose of drug and in 23 of them there were different factors in addition to the use of drug. The number of autopsies within the period of 9 years increased by 74 % from 1275 in 1986 to 2224 in 1994 whereas the number of facts related to the narcotic drugs increased by 1183 % from 6 to 71. The ratio of the number of facts relating narcotic drug to the total number of autopsies was 0.47 % in 1986 and 3.19 % in 1994. The number of facts with respect to the use of drug and the number of deaths due to the narcotic drugs are increasing more and more.119 During 1992-1994 period, one can observe that the age of death of the patients was 35-39, although in 1994, it is observed that the patients were dead younger than in 1992. As against 6 deaths in the 25-29 age slice in 1992, this ratio went up to 17 in 1994. Also the ratio of drug addiction was higher in males as compared to females. In fact 120 of 128 patients (93.75 %) were male and 8 were female (6.25 %). 44 patients died in house or hotels, 47 patients were found dead in remote areas such as parks, seashore etc., and 24 persons lost their lives while they were in hospital or were taken to hospital dead. The reasons were tattoo (32 cases), old cuts (33 cases), syringue traces {54 cases), old wounds (27 cases), bruise (32 cases) and small wonds (42 cases). The main reason of deaths in morphin intoxication (83 cases). This kind of intoxication was also among the secondary reasons by interaction with other factors in 19 cases. The histopatologic examination of lungs and brain demonstrated the existence of hyperemy and oedema.120 Also one can find bleedings within the alveoles, or pneumonia in lobes; and tuberculosis, cyrrhose and hepatitis in the liver; as well as hypertrophic cardiomyopathy in the heart. The chemical analysis with respect to the samples of the blood, urine, skin, underskin and internal organs showed that the narcotic drug has been found mostly in the urine or urinary bladder fluid. In most of the cases drug is found in the urine (120 cases). This stiuation is absolutely conform of the metabolism of the drug.